Niezawodny broker, sygnały online i robot!
Lepiej razem niż osobno!
Zacznij zarabiać
LINK

Wśród strategii opcji binarnych jedna wyróżnia się w sposób szczególny – skalpowaniе. Ten rodzaj strategii był opracowany w połowie XX wieku przez traderów handlowych, którzy wynaleźli nowy sposób na zwiększenie dochodów. W ciągu dnia handlowego przeprowadzanych było kilka transakcji przynoszących zyski i starty, które pozostawały na dość niskim poziomie. Jednak zysk uzyskiwany był stabilny, co sprawiało, że ten rodzaj handlu stawał się coraz bardziej popularny. W nieco zmienionej formie strategia ta dotrwała do naszych czasów i stała się popularna także w takiej dziedzinie handlu jak Opcje Binarne.

scalping 1

Czemu skalpowanie zawdzięcza swoją nazwę?

Oczywiście, istnieje tutaj związek ze słowem „skalp” – trofeum zabierane przez Indian w postaci włosów z kawałkiem skóry głowy przeciwnika. Podobnie trader w trakcie każdej transakcji faktycznie zabiera sobie tylko część zarobku ogólnego „górną warstwę”. Nie stawia całego depozytu na jedną pozycję.

Jednak nazwać tę strategię bezpieczną jest dość trudno. Jej przeciwnicy uważają, że trader opcji binarnych w przypadku skalpowania narażony jest na niepotrzebne ryzyko, a jego działania można przyrównać do gry w ruletkę. Nie zgadzam się całkowicie z tą opinią, ponieważ dla mnie skalpowanie — to całkiem dopuszczana strategia, choć z pewnymi zastrzeżeniami.

Współczesny handel opcjami binarnymi — to duże prędkości, szybkie narzędzia, transakcje z czasem wygaśnięcia 1-2 minuty, a czasem nawet krócej. Skalpowanie pomaga efektywnie pracować w takich skomplikowanych warunkach. Oto główne zalety tej strategii:

1) Aby zwiększyć szanse powodzenia transakcji handlowej potrzebne są mocne impulsy cenowe a te wymagają poszukiwań i czekania na na odpowiednie momenty, które mogą przyjść tylko kilka razy na dobę, a czasem nie wystąpić w ogóle. Jednak małe pulsacje zdarzają się cały czas i opcje binarne zawarte na ich podstawie mogą przynieść większe profity. Pod warunkiem, że inwestor pracować będzie z nimi w sposób prawidłowy.

2) Przejrzystość. Traderzy, którzy dokonują długoterminowych i średnioterminowych inwestycji, muszą poświęcić dużo czasu na pracę analityczną aby w ten sposób powiązać ze sobą wiele aspektów politycznych i gospodarczych. Praca ze strategią skalpowania jest o wiele łatwiejsza, gdyż modele są nieskomplikowane, wskaźniki dokładne i zrozumiałe – dlatego też zawarte pozycje dają dużą szansę na wygraną.

3) Skalpowanie – to jedna z najbardziej dynamicznych strategii. Gry trader popełnia błędy, może korygować je prawie natychmiast. Nie ma potrzeby czekać, aż zmieni się trend. Można zawrzeć zyskowną transakcję nawet na wahaniach rynku. Oczywiście, trader powinien być mocno skupiony na pracy i szybko reagować na zmiany rynku, ale te kompetencje zawsze można wyćwiczyć.

Jednakże strategia skalpowania ma również swoje wady i to całkiem poważnie. Nie powinno się o nich milczeć - trader opcji binarnych powinien wiedzieć, jakie ryzyko podejmuje w swojej pracy. Główne minusy:

1) Wysoka podatność na szumy na rynku, do których zaliczamy czynniki losowe, fałszywe sygnały handlowe oraz inne informacje, mogące zakłócić normalny przebieg ceny aktywów. W trakcie normalnego dnia handlowego występuje dużo więcej fałszywych sygnałów, niż w dużych odstępach czasowych.

2) Aby strategia skalpowania stała się strategią opłacalną, trzeba zawierać transakcje z maksymalnie wysoką precyzją. Proporcja pomiędzy ryzykiem a zyskiem tutaj nie zawsze bywa dobra, ponieważ granice celów są położone zbyt blisko od siebie, a poziomu zlecenia STOP-LOSS nie można obniżać do niższego poziomu niż jest to przewidziane.

W strategiach skalpowania można wyróżnić 3 główne metody: szklanki, trendu (z trendem) oraz przebicia. Strategia szklanki w skalpingu pomaga pracować z Futures i innymi podstawowymi narzędziami finansowymi, jednak nie może być wykorzystywana do pracy z opcjami binarnymi. Dlatego skupimy się na dwóch pozostałych wariantach.

- Stosując trendy, trader przeprowadza analizę wykresu, poszukując tych jego typów, w których po konsolidacji następuje kontynuacja ruchu. Handlując w takich warunkach trzeba długo czekać na sprzyjające okresy (akceptowalne), ustawiać krótkie czasy wygaśnięcia i otwierać pozycje z ograniczona wysokością kwoty. Technika ta jest korzystna nie tylko i wyłącznie dla opcji turbo i krótkich opcji krótkoterminowych - najlepszy czas wygaśnięcia zaczyna się tutaj od 15 minut.

- Przy skalpowaniu impulsów (przebicia) trader poszukuje najbardziej silnych trendów i wyznacza moment wejścia za pomocą najlepszych wskaźników. Jest to rodzaj uważany za najbardziej odpowiedni, gdy chodzi o narzędzia dla opcji binarnych: większość traderów, którzy stosują strategie skalpowania, pracują za pomocą tej technologii. Dlatego skupimy się na opisie wskaźników, pomagających zawarcie transakcji skalpingowych.

Skalpowanie na opcjach binarnych – wskaźniki (indykatory)

- Oscylatory - zdolne do wychwytywania nawet niewielkich wahań cen, wydawałoby się, że są stworzone dla tej technologii. Ale warto pamiętać, że w przypadku silnych trendów oscylatory działają nienajlepiej. Oprócz tego ten rodzaj wskaźników nie jest odporny na szumy rynku a zatem może doprowadzić do fałszywych sygnałów i stratnych transakcji.

Nie mniej jednak popularność oscylatorów nie spada i dlatego pracując z nimi można zawierać dość skuteczne transakcje. Najbardziej popularne oscylatory to klasyczny już „stochastyczny” a także RSI i CCI. Również warto wspomnieć o bardziej skomplikowanym instrumencie, w ostatnim czasie zyskującym coraz to większą popularność. Chodzi o oscylator Laguerre (Lager) — udoskonaloną odmianę RSI. Jego działanie opiera się na metodzie liczb zespolonych filtru Laguerra. Główną zaletą jest większa niż u klasycznych oscylatorów odporność na wpływy szumów rynku.

- Wskaźniki wolatylności są także bardzo atrakcyjne dla transakcji skalpingowych. Traderzy często stosują Wstęgi Bollingera, średnie kroczące oraz inne narzędzia tego typu. Ustawia się je (swoją drogą podobnie jak i oscylatory) dość prosto: trzeba tylko wpisać odpowiednie granice i ustawić przedział wolatylności. Wadą tych wskaźników jest niemożność ich zastosowania do opcji binarnych w przypadku braku wyraźnego trendu. Jeśli trend boczny trwa dość długo, wskaźniki mogą uznawać słabe wahania poziomów za początek ruchu i dawać tym samym fałszywe sygnały.

- Średnie kroczące — prawdopodobnie, są to najbardziej popularne wskaźniki u współczesnych traderów opcjami binarnymi. Są one używane osobno lub jako część połączonych narzędzi analitycznych. Istnieje kilka ich odmian ale wszystkie oparte są na jednym rodzaju sygnału: sygnał wejściowy otwarcia pozycji stanowi przecięcie krzywej średniej kroczącej i wykresu aktywa. Pamiętajmy, że to proste narzędzie ustawić już nie jest tak łatwo: przed ich użyciem najlepiej jest testować ustawienia na określonych przedziałach czasowych. Po fazie testów wybrać właściwe dla siebie ustawienia. Wadą kroczących jest to, że ciągle się opóźniają, ponieważ ich algorytm zbudowany na wartościach średnich, a wszelakie drastyczne zmiany konfiguracji doprowadzają do gwałtownego wzrostu liczby fałszywych sygnałów. Jednak doświadczeni traderzy wiedzą, jak radzić sobie z tymi opóźnieniami i właściwe wyznaczyć prognozę trendu.

Strategie skalpowania

Traderzy z różnych krajów opracowali szereg strategii, które są oparte na skalpowaniu. Podam przykłady tych, które uważam za najbardziej skuteczne.

1) Gra na przecięciach średnich kroczących. Ta strategia jest dość popularna i ma kilka nazw: «Fala», «Surfowanie», «Metoda Sidusa» itd. Jej istota jest następująca. Jeśli pojawia się silny trend, szybsza krocząca o mniejszej wartości okresów przecina się z bardziej powolną kroczącą o większej wartości okresu. Jedna z kroczących w tym czasie spełnia rolę dynamicznej linii trendu, druga - wskazuje jego zmiany. Czasami stosuje się jeszcze jedną, dodatkowa krocząca z jeszcze dłuższym okresem niż w przypadku powolnej średniej kroczącej dla analizowanej pary walutowej. Kąt nachylenia takiej średniej wyznacza kerunek trendu głównego.

2) Strategia Laguerra oraz kanału Donchiana (przebicia). Głównym sygnałem jest tutaj wystąpienie zwrotnego przebicia kanału Donchiana. Po tym wydarzeniu w ciągu kilku minut nie ma zawrotów trendu, dlatego też trader ma czas na otwarcie pozycji z wielkim prawdopodobieństwem wygranej. Strategia zbudowana jest na zaawansowanej analizie danych cyfrowych, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką dokładnością. Nie mniej jednak warto pamiętać o jej podstawowej wadzie: w przypadku braku silnego trendu strategia działa źle, dając ciągle błędne prognozy.

3) Strategia poziomów. Pozwala ona na przeprowadzenie najbardziej szybkiego handlu. Można ustawiać czas wygaśnięcia na 1 minutę, jednak osobiście zalecam pracować z brokerami, którzy pozwalają zawarcie transakcje w trybie «turbo» z 30 sekundowym czasem wygaśnięcia. Ta strategia nie potrzebuje wskaźników, trzeba tyko obserwować obszary konsolidacji i grać na wybiciach po nich występujących.

scalping 2

Każdy trader zna dwa rymujące się angielskie słowa „trend” i «friend». Takie rymowane rozumienie tych słów jest najbardziej prawidłowe, ponieważ praca z trendem jest bardzo wygodna. Oczywiście są specjalne strategie również dla trendów kategorii „Flat” (trend boczny), ale wyraźnie ukierunkowany trend zawsze jest bardziej skuteczny, tym bardziej, gdy chodzi o opcje binarne. Ci, którzy praktykują skalpowanie na opcjach binarnych niejednokrotnie zauważyli, że praca z trendem pozwoliła na zrekompensowanie strat w chwilach, gdy sprawdzone systemy zawiodły przynosząc brak sukcesu.

Tak też opłacalność handlu opcjami binarnymi zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od doświadczenia w opcjach binarnych, ale również od osobistych cech tradera: jego cierpliwości, opanowania jak również przestrzegania zasad zarządzania kapitałem. Przypominam, że stosując każdą strategię opcji binarnych powinno się pamiętać o zarządzaniu pieniędzmi, czyli nie ryzykować w trakcie jednej transakcji więcej niż 2 % deponowanych środków a miesięcznie nie obstawiać więcej 20% depozytu. Ale jak nie obstawiam to nie wygrywam? Tak, to prawda, ale również nie podejmuję ryzyka straty. Spróbujcie czasami spędzić dzień czy dwa bez readingu (np. w czasie okresów spokojnych bez wydarzeń ekonomicznych lub też bardzo niebezpiecznych, zbyt dynamicznych) a przekonacie się, że nastąpi po tym wzrost liczby wygranych transakcji.

Polecane
 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od tradera Anny?

Dodaj komentarz