Niezawodny broker, sygnały online i robot!
Lepiej razem niż osobno!
Zacznij zarabiać
LINK

Każdy trader chce znaleźć zwycięską strategię handlu opcjami binarnymi, która mogłaby zwiększyć jego zyski. Nie każdy z nich jednak rozumie, czym jest strategia. Czy strategia – to algorytm, zbiór reguł i czynności, które pomagają, aby zawsze odnosić sukces? Wydawałoby się to logicznym, ale jeśli rozpatrujemy strategię dokładnie w ten sposób -bez niej handel opcjami binarnymi na pewno nie przyniesie satysfakcji i najprawdopodobniej, nie przyniesie również oczekiwanego rezultatu.

Rentowna strategia jest przede wszystkim celem. Wybierając określoną strategię opcji binarnych, należy przestrzegać jej za wszelką cenę. To znaczy — nie porzucić jej gdy przyjdą pierwsze porażki tylko dalej jej rygorystycznie przestrzegać. Tylko w ten sposób możliwe będzie stabilne powiększanie depozytu i tylko w tym przypadku będzie można mówić o opłacalnej strategii dla opcji binarnych.

Komunikowanie się z różnymi traderami (z różnym doświadczeniem i poziomem osiągnięć) pozwala mi stwierdzić ważną rzecz. Powodzenie inwestycyjne wyznacza przede wszystkim poprawne ustalenie celów swojej pracy. Złym zadaniem jest jak największy zarobek w danym dniu. Złym założeniem jest również  cel braku utraty depozytu. Dlaczego? Ponieważ, kiedy w trakcie przeznaczonego czasu na realizację zadania trader nie realizuje swoich planów, czuje się mocno rozczarowany najpierw strategią, potem swoim nowym zajęciem a w końcu zaczyna nienawidzić rynku Opcji Binarnych. Skutkiem stają się dalsze niepowodzenia i zresztą nieuchronnie nadchodzi dzień, kiedy osoba taka nie widząc perspektyw dalszej pracy, decyduje się na porzucenie handlu opcjami binarnymi.

Skuteczny trader zachowuje się zupełnie inaczej. Może pracować ze stratą w dniu handlowym, co więcej – może on handlować ze stratą przez tydzień, kilka tygodni, a nawet miesiąc. Ale pod koniec roku jego działalność jest wysoce opłacalna a wszystko dlatego, że działała zgodnie ze strategią. Uniwersalna recepta na sukces, którą można by było stosować do wszystkich strategii, po prostu nie istnieje. Trzeba osobiście wybrać taką strategię, która będzie pozwalać nam na naprawdę wygodną pracę, przynosić zadowolenie z każdego dnia spędzonego na rynku.

Handel opcjami. Analiza rynku. Punkty wejścia w pozycję

Podam przykład z mojego doświadczenia. Moja strategia handlu opcjami binarnymi opiera się na analizie technicznej. Jednak to pojęcie jako całość jest zbyt szerokie, ponieważ łączy wiele różnych modeli. Dlatego wybrałam tylko niektóre z nich, rzetelnie je przeanalizowałam i sprawdziłam. Jednym z takich modeli jest praca z opcją «One Touch/No Touch» (oznacza to, że cena nie osiągnie pewnego poziomu w okresie ekspiracji) z okresem wygaśnięcia (ekspiracji) jednego dnia. Więcej szczegółów na temat tego modelu handlu opcjami binarnymi podam poniżej.

Nie da się handlować opcjami binarnymi automatycznie i bezmyślnie, wykonując tylko pewne transakcje i nie zwracając uwagi na inne czynniki. Wiadomo handlować można i tak, tym bardziej, gdy chcecie się Państwo szybko pozbyć swojego depozytu. Jeśli natomiast jesteście nastawieni na poważną i konsekwentną pracę i związany z tym systematyczny zysk z opcji binarnych, nie możecie działać bez wypracowania przejrzystej strategii oraz bez fundamentalnej analizy wiadomości.

Jednocześnie chcę zwrócić uwagę, że to nie tylko analiza kalendarza ekonomicznego. Przede wszystkim powinno nas interesować, jak inwestorzy reagują na konkretną sytuację, więc każda ważna informacja powinna być brana pod uwagę z tego punktu widzenia.

Otóż fundamentalna analiza rozpoczyna się od badania najważniejszych wiadomości gospodarczych i wydarzeń politycznych. Narzędzia pracy z kalendarzem są teraz bardzo wygodne a za ich pomocą można szybko oddzielić to najważniejsze wiadomości od drugorzędnych. Zwracamy uwagę tylko na wydarzenia, oznaczone trzema bykami. Zatem należy wyznaczyć trend globalny. Dlatego wybieramy timeframe długoterminowy D1 (interwał dzienny), na wykresie opcji binarnych wybieramy poziomy wsparcia i oporu dla każdego z nich po dwa punkty szczytu lub dołka. (żeby poziomy były wiarygodne, cena powinna rozpoczynać się od nich co najmniej dwa razy).

binaroption pl strategy pl

Następnie należy wybrać krótszy timeframe - 4-godzinny dla wykresu aktywu opcji binarnych. Pracujemy z konkretnym modelem technicznym, a następnie testujemy następny. Pośpiech tutaj tylko może zaszkodzić. Osobiście prześledziłam więcej niż 100 transakcji dla każdej formacji, często je zmieniając. Ostatecznie interesują mnie tylko 3 wzory (układy formacji świecowych), na których zdecydowałam się skupić.

Co jest potrzebne do określenia mojej strategii handlowej? Przede wszystkim, należy wybrać poziom wsparcia i poziom oporu. Formowanie poziomu mogą wyznaczać:

1) Ekstrema, minimum lub maksimum (czyli punkty krytyczne)
2) Korytarz (zakres zmienności)
3) Długie cienie świec o dużej objętości

Siła poziomu może być różna:

1) Najsłabszy poziom - nowy. Tworzą go tylko dwa punkty.
2) Średni poziom - trzy punkty spotykane już wcześniej na rynku.
3) Najsilniejszy poziom – lustrzany.

Nawiasem mówiąc, polecam patrzeć na poziom nie jak na linię graficzną, a jak na obszar pomiędzy konkretnymi punktami: dokładność oceny w tym przypadku będzie wyższa. Ponadto, należy zwrócić uwagę na fałszywe wybicia: informacje o ogromnym znaczeniu.

Od tego, jak bardzo wysoki jest poziom, powinna zależeć wysokość stawek. Na przykład, na słabych poziomach osobiście stosuję maksymalnie połowę wysokości stawki przewidzianej podczas normalnego dnia handlu - innymi słowy – nie więcej niż 1% depozytu. Na mocnych poziomach można operować praktycznie całością pojedynczej, maksymalnej stawki, co dla mnie stanowi 2% depozytu. Dlaczego proporcje są takie a nie inne – możecie Państwo przeczytać dalej.

Jak formuje się nowy poziom?

Zwróćcie Państwo uwagę na zrzut ekranu:

binaroption pl strategy pl

Tak oto jak na wykresie opcji binarnych wygląda poziom, który spotkaliśmy poprzednio. Zwróćcie uwagę: jest on tworzony już nie za pomocą dwóch, ale trzech lub czterech punktów.

binaroption pl strategy pl

A oto przykład najbardziej wysokiego poziomu – „lustrzanego”. Pojęcie „lustrzany” przez traderów opcji binarnych nazywany jest poziom, który ostatnio dla konkretnej wartości aktywa był zarówno poziomem oporu jak również poziomem wsparcia.

binaroption pl strategy pl

Następnie przyjrzymy się najbardziej popularnym modelom.

Fałszywe wybicie

Fałszywe wybicie jest formowane przez jedną lub dwie świece. Należy jednak tutaj pamiętać o jednym warunku: minimalny odstęp od ostatniego szczytu do zaobserwowanego wybicia powinien wynosić nie mniej niż 4 świece. Aby zobaczyć, jak to wygląda, spójrzcie Państwo na wykres realnej sytuacji.

binaroption pl strategy pl 5

A oto wybicie, które było utworzone zostało przez dwie świece. Tutaj dostajemy sygnał, wskazujący, że warto otwierać transakcje na spadek.

binaroption pl strategy

Kiedy trzeba otwierać transakcję? Dopiero po tym, jak nastąpi zamknięcie świecy, która tworzy wzór (model). Wielu traderów opcji binarnych nie chce stosować się do tej zasady, spieszy się jakby chcieli przyspieszyć czas. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, gdyż pewna ilość transakcji skończy się sukcesem, ale i straty też potrafią być wielkie. Jeśli fałszywe wybicie zbudowane jest prze dwie lub więcej świec, pozycji otwierać nie warto.

Podczas pracy na takim modelu, należy ustawić czas wygaśnięcia na jeden dzień. Dzięki tej metodzie handlu moja osobista skuteczność wynosi do 80 % wygranych transakcji, co jest bardzo dobrym rezultatem. Oczywiście procent udanych transakcji na opcjach binarnych zależy od doświadczenia, ale osiągnięcie po krótkim czasie skuteczności na poziomie 75% jest całkiem realne.

Przebicie poziomu

Tutaj chodzi nie o fałszywe przebicie, a nowy trend wzrostowy. Najczęstszym elementem formacji graficznej jest tak zwany „trójkąt”. Przed trendem wzrostowym występuje progresywny przebieg a potem ostry, gwałtowny skok w górę, Doskonale jest to widoczne za poniższym wykresie, pokazującym skuteczność zastosowania tej strategii.

binaroption pl strategy pl

Procent udanych transakcji w takim przypadku można przyrównać do sygnałów fałszywego wybicia: wynoszący przy dobrych umiejętnościach od 75 % do 80 %.

Silne pulsy trendu

Nie jest to najczęstsza, ale jednak stosowana strategia dla opcji binarnych. Tutaj stosuje się średnie kroczące (MovingAverage). Wybieramy timeframe na 1D (jeden dzień) i umieszczamy na wykresie 5 wskaźników średnich kroczących. Dokładnie 5, bo potrzebujemy właśnie tylu okresów 8, 21, 50, 100 i 200. Opcja — Exponential. Wszystkie kroczące powinny być skierowane do góty lub w dół. Na wykresie to powinno wyglądać następująco.

Zwracać uwagę trzeba przede wszystkim na kroczące 8 i 21 – a raczej na ich przecięcia. Na wykresie są zaznaczone okresy, kiedy to pojawia się krótkoterminowy kierunek, sygnalizujący o wejściu w transakcje. Podczas takich okresów warto dokonywać transakcji, które będą bardzo udanymi.

binaroption pl strategy pl

Do czego zatem potrzebna jest reszta średnich kroczących? Nie zapominajmy, że powinniśmy ciągle śledzić tendencje na rynku (zarówno lokalnym, jak i globalnym). Te wskaźniki akurat służą temu celowi.

Zaczęłam pracować z średnimi kroczącymi, gdy dowiedziałam się że za pomocą tej techniki zawiera transakcje jedna z najlepszych firm na Wall Street. Procent wygranych transakcji z opcji binarnych w tym przypadku jest niezwykle duży i może sięgać nawet 90%! Ale trzeba rozumieć, że taki „niezwykle sprzyjający zbieg okoliczności” trafia się bardzo rzadko, ponieważ potężne trendy nie są spotykane często.

Tradingowe strategie dla opcji binarnych. Główne – zarządzanie ryzykiem.

Ryzyko – jedno z kluczowych pojęć w tradingu, dlatego wszyscy, którzy pracują z opcjami binarnymi powinni przyswoić sobie podstawy zarządzania ryzykiem. Jeden z najbardziej skutecznych i słynnych traderów świata - Jack D. Schwager stwierdza, że każdy z dwóch inwestorów, mających równie wysoki odsetek udanych transakcji, może mieć zupełnie różne, często przeciwne sygnały do wejścia w pozycje inwestycyjne. Jednak istnieje jeden wspólny warunek. Ci, którzy pracują z opcjami binarnymi, powinni jasno rozumieć swój poziom ryzyka, zdawać sobie z niego sprawę i działać ciągle pamiętając o nim. Warunki te również powinny dotyczyć wszystkich przyjętych przez tradera strategii.

Schwager opowiada przeważnie o Foreksie, ale dla handlu opcjami binarnymi zarządzanie ryzykiem jest nie mniej ważne. Warto zauważyć, że u nas przewidywanie ryzyka skutecznych strategii jest łatwiejsze, dlatego że w handlu opcjami binarnymi trader nie wystawia brokerowi granicy poziomów (Stop-Loss), żeby ograniczyć straty (co nie jest łatwą sztuką). Trader powinien pamiętać o kilku prostych regułach dotyczących opcji binarnych.

Pierwsza reguła brzmi: «Nie ryzykujcie w trakcie jednej transakcji więcej niż na 2% swojego portfela inwestycyjnego». Nigdy, w żadnych okolicznościach. Na jakkolwiek opłacalną i „stuprocentową” nie wyglądałaby transakcja. Pamiętajcie, że nie próbujecie „rozbić bank” a pracujecie, starając się najbardziej efektywnie zarządzać własnymi środkami kapitałowymi.

Na koncie zauważyć można mało pieniędzy a te dwa procent od nich to dla Ciebie mała kwota? Zasil depozyt realnymi pieniędzmi - to nie jest technicznie trudne. Jeśli zastanowić się, to taki sposób na przechowywanie zarobionych pieniędzy jest bardziej skuteczny, niż umieszczenie ich w banku. Zysk z kwoty depozytów bankowych to tylko 1-2% rocznie — tutaj można liczyć na roczny dochód 250 %, a nawet 300 %! W tym przypadku dokładnie wypracowana strategia handlowa nie pozwala stracić całych oszczędności wciągu jednego dnia. A jeśli chcecie, możecie zawsze z powrotem „wypłacić” pieniądze.

Przejdźmy teraz do drugiej reguły. Brzmi ona tak; „Nie ryzykuj w trakcie miesiąca więcej niż 20 % swojego kapitału”. Nigdy i przy żadnych „udanych dniach”. Jeśli pamiętać o tej regule, to środków depozytu w najgorszym możliwym scenariuszu wystarczy co najmniej na sześć miesięcy. Tak naprawdę, to nawet na dłuższy czas, przecież poprzednie stwierdzenie jest poprawne nawet dla tych hipotetycznych traderów, którzy wszystkie transakcje kończą wyłącznie na minus. Oczywiście, w praktycznym handlu opcjami binarnymi to nie jest możliwe, nawet z samego rachunku prawdopodobieństwa.

Dwie proste reguły zagwarantują ochronę przed utratą depozytu. Jeśli zawsze będziecie działali rozsądnie i opierali się pokusie hazardu, by strzelić „z grubej rury”, wtedy będziecie mieli znacznie mniej powodów do krytyki rynku opcji binarnych i porównania tego złożonego rzemiosła do ruletki lub loterii. Pozytywnym efektem ubocznym wygranych transakcji jest dynamiczny wzrost zadowolenia, ale chyba każdy z nas potrafi z tym żyć...

Handel opcjami a komfort psychiczny

Wszystkie poważne, naukowe opracowania wykonane dla procesu tardingu opcjami binarnymi dowodzą, że na wynik ostateczny transakcji największy wpływ na czynnik psychologiczny i związany z nim stan emocjonalny. Jeżeli trader nie czuje się komfortowo, jeśli zapomina o strategiach, zasadach i regułach pod wpływem złego (lub dobrego...zbyt dobrego) humoru, nie można mówić o skuteczności jego pracy. Każdy posiada własne psychologiczne predyspozycje. W dalszej części tekstu przedstawię swoje.

 • Wstrzymuję handel po serii niepowodzeń. Trzy kolejne dni skończyły się stratą (co, w sumie, zdarza się dość często). Nie włączam potrzeby kolejnych prób „odegrania się”, zawierania wysokich transakcji w myśl „wszystko lub nic”. Takie działania na pewno doprowadzą do porażki, i wyjście z ogromnego minusa będzie bardzo trudne a może wręcz już niemożliwe. Dlatego, jeśli mam zły tydzień (transakcje w poniedziałek, wtorek i środę były stratne), ze spokojem przestaję handlować, analizuję kolejne, konkretne modele i czekam do następnego poniedziałku.

Czy ta reguła działa też odwrotnie? Jak najbardziej. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której powodzenie trwa już długo, wówczas też lepiej zrobić pauzę (nazywamy to detoksem). Można również pracować dalej, ale nigdy nie zwiększać kwoty transakcji - jeżeli to będzie wiązało się z potrzebą wyjścia poza granice zawarte w naszym momey managment. Euforia z powodu serii powodzeń dla tradera jest nie mniej groźna niż załamanie z powodu serii niepowodzeń. W skrócie: mniej emocji, więcej logiki — i zawodne transakcje staną się przeszłością!

 • Kolejna kwestia, jeśli nie mogę skupić się na pracy, to po prostu nie pracuję. Niezdolność do całkowitego skoncentrowania się na transakcjach z opcjami binarnymi może być spowodowana różnymi czynnikami. Chorobami, kłopotami w życiu osobistym, problemami w głównym miejscu pracy (jeśli handel dla Państwa (jeszcze...) jest tylko dodatkowym zarobkiem) ... W każdym razie najlepiej powstrzymajcie się od handlu, jeśli nie możecie się na nim skupić.

Taka sytuacja też jest obosiecznym mieczem gdyż zbyt głębokie zanurzenie w opcje binarne nie doprowadzi do sukcesu. Ważną umiejętnością jest odpoczywanie od pracy, nie myślenie o handlu w trakcie odpoczynku i nie zamartwianie się zbytnio w przypadku niepowodzeń. Nie trzeba też mylić pojęć „żyć z tradingu” (zarobek na życie) i „żyć tradingem” (myślenie wyłącznie o nim). Kolejna droga szybko doprowadzająca do szybkiego wyczerpania emocjonalnego, depresji a niejednokrotnie do problemów w pracy jak również zdrowotnych.

Podsumowanie

Otóż spróbuje teraz podsumować treść artykułu. W celu opracowania naprawdę dochodowej strategii handlu opcjami binarnymi, zachowujemy następującą kolejność działań:

1) Analizujemy rynek. Mamy śledzić najważniejsze wiadomości i obowiązkowo obserwować, jak na nie reagują zarówno traderzy jak i sam rynek.
2) Patrzymy na wykres z czasem budowy świecy 1D (1 dzień), wyznaczając globalny trend na rynku, poziomy oporu oraz poziomy wsparcia.
3) Jeśli zauważymy prawdziwe przebicie zajmujemy się budową lokalnych poziomów i czekamy na punkty wejścia.
4) W przypadku fałszywego przebicia, zachowujemy się tak samo, jak w przypadku prawdziwego.
5) Można zawierać transakcje z wykorzystaniem średniej kroczącej (Moving Average) Wystawiamy na wykres 5 średnich i czekamy na sytuacje, kiedy będą one skierowane w dół, a kroczące 8 i 21 się przetną.

Oprócz tego, handlując opcjami należy:

1) Nigdy nie zapominać o najważniejszych zasadach ryzyka. 2 % od depozytu – na jedną transakcję, 20 procent depozytu — łączna wielkość w ciągu jednego miesiąca. Nie więcej! Nigdy!
2) Wsłuchać się w siebie i określić swoje predyspozycje psychologiczne.
3) Odpoczywać.

Najlepsze strategie przynoszące rfealny zysk istnieją, jednak nie warto uważać ich za dar losu, ponieważ za ich skutecznością stoi wytężona praca. Ciężko pracujcie, rozwijajcie i uczcie się. Nie pozwalajcie, aby emocje brały górę. Słuchajcie siebie — i nie zapominajcie słuchać innych (Wam przychylnych). Oto proste przepisy na stanie się skutecznym traderem!

Polecane
 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od tradera Anny?

Dodaj komentarz