Niezawodny broker, sygnały online i robot!
Lepiej razem niż osobno!
Zacznij zarabiać
LINK

W tym przewodniku zawrzemy wszystkie ważne informacje na temat handlu złotem, w tym między innymi przewodnik krok po kroku jak zacząć handlować. Uwzględnimy też najlepszych brokerów CFD, którzy oferują handel złotem i podzielimy się kilkoma cennymi wskazówkami.

Day trading może być atrakcyjny z wielu powodów. Rewolucja technologiczna od połowy lat 90. wpłynęła na rynki finansowe i umożliwiła osobom fizycznym prowadzenie day tradingu z dowolnego miejsca na świecie. Ale na pewno zapytasz: od czego zacząć?! Czy złoto jest dla mnie na pewno odpowiednim towarem?

Day traderzy zazwyczaj opierają swoje transakcje na określonych aktywach, które pasują do ich stylu i osobowości. Podczas gdy niektórzy inwestorzy preferują płynny i zmienny towar, inni będą szukać czegoś zupełnie przeciwnego. Dla tych, którzy chcą handlować pewnymi aktywami, najlepszym wyborem będzie złoto. W końcu złoto postrzegane jest jako najcenniejszy towar na świecie i stanowi podstawę globalnego systemu monetarnego. Na ten najcenniejszy metal w dużym stopniu wpływają podstawy makroekonomiczne i wydarzenia geopolityczne, ale również duży wpływ mają na niego analizy techniczne i nastroje rynkowe.

W tym przewodniku omówimy wszystkie ważne informacje na temat handlu złotem, w tym przewodnik krok po kroku mówiący o tym, jak zacząć. Przedstawimy też najlepszych brokerów CFD, którzy oferują handel złotem i podzielimy się kilkoma cennymi wskazówkami!

Jak handlować złotem w 3 krokach

Handel Złotem 1

Krok 1: Otwórz konto umożliwiające handel złotem

logo robotabi recommendet - Forex Robot Abi

autocrypto bot logo 225 110 - Crypto Robot Autocrypto-Bot

irotradex logo 225 110 - IroTradex

goldflame logo 225 110 - Gold Flame

lexatrade logo 225 110 - LexaTrade

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie handlu złotem. Oprócz najpopularniejszej metody handlu złotem, czyli handlu fizycznymi sztabkami złota, tradycyjnym sposobem handlu jest też kontrakt futures. Wiodącym referencyjnym kontraktem futures na ceny złota są kontrakty terminowe COMEX Gold (symbol giełdowy GC), które są przedmiotem obrotu na Chicago Mercantile Exchange. Kontrakty terminowe na złoto są również oferowane na kilku giełdach terminowych, w tym na Międzynarodowej Giełdzie w Londynie (ICE).

Jednak rynek terminowych instrumentów pochodnych jest wykorzystywany głównie przez rolników, producentów i fabryki do zabezpieczania swoich upraw i dużej produkcji oraz ograniczania ryzyka utrzymywania zapasów przez długi czas. Pozostali uczestnicy rynku kontraktów terminowych to duże instytucje finansowe i prywatne firmy handlowe.

Ale jest lepsze rozwiązanie dla przeciętnego inwestora Kowalskiego; kontrakt na różnicę cenową, znany również jako kontrakt CFD. Kontrakt na różnicę cenową (CFD) to po prostu umowa między kupującym a sprzedającym w celu spekulacji ceną określonego produktu finansowego bez posiadania aktywów. Jeśli nie planujesz przechowywać sztabek złota w swoim domu, zalecamy handlowanie za pośrednictwem brokera CFD.

Krok 2: Naucz się, jak działa rynek

Handel Złotem 2

Czym jest złoto?

Złoto jest używane jako towar zbywalny od tysięcy lat. Uważane jest ono za najcenniejszy metal na świecie i nawet dzisiaj jest wykorzystywane jako zabezpieczenie finansów w przypadku każdego kryzysu gospodarczego lub niepewności na rynku. Chociaż wiele krajów nadal posiada znaczne rezerwy złota w swoich sejfach, złoto nie jest już używane jako zabezpieczenie dobrobytu w państwie.

W przeciwieństwie do innych towarów, złoto jest interesujące, ponieważ nie wpływa na nie przede wszystkim podaż i popyt, ale raczej czynniki ekonomiczne, takie jak inflacja, deflacja, kryzys gospodarczy i zaufanie społeczne do tradycyjnego monetarnego systemu gospodarczego. Złoto jest nadal wykorzystywane do różnych rzeczy, takich jak biżuteria, do celów elektrycznych i medycznych, jednak głównym czynnikiem wpływającym na cenę złota są czynniki makroekonomiczne.

W jaki sposób działą rynek handlu złotem?

Rynek złota może wydawać się nieco skomplikowany, jednak opiera się na dość prostej koncepcji. Fizyczny rynek złota obejmuje producentów, osoby fizyczne, banki centralne i duże instytucje finansowe. Rynek kontraktów terminowych na złoto jest znaczącą częścią rynku złota, chociaż jest wykorzystywany raczej przez spekulantów, a nie przez kraje i producentów. Kontrakty terminowe na złoto zostały po raz pierwszy wprowadzone w połowie lat 70, kiedy kraje zniosły koncepcję standardu złota. Standardowa przyszłość złota (GC) to kontrakt giełdowy na 100 uncji trojańskich w określonym terminie dostawy, podczas gdy kontrakt terminowy w postaci mikro złota (MGC) to kontrakt na 10 uncji trojańskich złota. W chwili pisania tego tekstu Chicago Mercantile Exchange (CME) jest największą pod względem wolumenu giełdą złota na świecie.

Złoto jest często postrzegane jako „bezpieczna przystań”, a jego cena zwykle rośnie w czasach recesji gospodarczej i wysokiej inflacji. Jak na ironię, ceny złota pozostają stabilne lub spadają, gdy gospodarka dobrze się rozwija. Niezależnie od tego, wszelkie czynniki gospodarcze i polityczne mogą mieć bezpośredni wpływ na ceny złota. Przykłady takich czynników to: stopa bezrobocia, stopa inflacji, wzrost gospodarczy, konflikty geopolityczne, wybory parlamentarne i wiele innych.

Krok 3: Wybierz strategię handle złotem

Handel Złotem 3

Złoto zawsze było postrzegane jako „bezpieczna przystań” w czasach niepewności. Jest też towarem, którym handluje się najaktywniej na świecie. W konsekwencji jest on codziennie oglądany i analizowany przez dużą liczbę day traderów, co sprawia, że analiza techniczna jest skuteczną strategią handlową dla tego towaru.
Jeśli chcesz zacząć handlować złotem, musisz znaleźć odpowiednią równowagę między analizą techniczną a fundamentalną. Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Ciąg Fibonacciego

Ciąg Fibonacciego jest popularnym wskaźnikiem analizy technicznej. Kluczowym czynnikiem, który sprawia, że ciąg Fibonacciego jest skuteczną metodą handlu, jest wysoki wolumen i płynność, co, jak wiemy, ma miejsce w przypadku handlu złotem. Ciąg Fibonacciego to wskaźnik analizy technicznej, który odnosi się do obszarów wsparcia lub oporu. Kiedy nauczysz się rysować te linie na wykresie handlu złotem, znajdziesz wiele możliwości handlowych.

Japońska Korelacja Yen

Japoński jen i złoto mają silną korelację od ostatniego stulecia ze względu na fakt, że oba aktywa są uważane za aktywa bezpieczne. Niektórzy inwestorzy wykorzystują tę korelację do przewidywania przyszłych ruchów cen złota.

Wiadomości oraz nastroje panujące w polityce

Jak wspominaliśmy wcześniej, złoto jest niezwykle wrażliwe na wiadomości rynkowe i napięcia geopolityczne. Warto mieć podstawową wiedzę z zakresu polityki i ekonomii, ale nawet jeśli brakuje ci tej podstawowej umiejętności, powinieneś śledzić wszystkie najważniejsze wydarzenia polityczne i gospodarcze w głównych krajach.

Ponadto wskazane jest, aby znaleźć kalendarz ekonomiczny obejmujący najważniejsze wydarzenia i wskaźniki finansowe z całego świata. Niektóre z najbardziej znaczących wydarzeń, które wpływają na ceny złota, obejmują:

 • Decyzje i posiedzenia banków centralnych w sprawie stóp procentowych
 • Płace poza sektorem rolnictwem
 • CPI - Indeks cen konsumpcyjnych
 • PKB - wzrost gospodarczy
 • Stopa bezrobocia
 • Pozycje CFTC Gold-Net

Spread Złoto-Srebro

Mówiąc najprościej, spread złoto-srebro jest miarą liczby uncji srebra potrzebnej do zakupu pojedynczej uncji złota. Ten spread jest używany przez day traderów jako wskazanie przyszłej ceny jednego z dwóch towarów. Czasami jeden z towarów wyprzedza drugi, co stwarza natychmiastową okazję do handlu.

Zakończenie

Handel Złotem 4

Handlarze złotem zwykle łączą analizę techniczną i wiadomości rynkowe. Szacuje się, że kapitalizacja rynkowa złota wynosi około 2,5-3,0 bln USD, co stawia ten towar jako jeden z najbardziej płynnych rynków, co jest istotnym elementem dla day traderów. Złoto jest aktywem spekulacyjnym, kontrolowanym w większej mierze przez nastroje rynkowe niż przez wartość fundamentalną. Ponadto nie jest towarem sezonowym i zapewnia doskonałe możliwości zysku w długiej perspektywie.

Dlatego też day traderzy uważają, że złoto jest bardziej opłacalne niż większość innych aktywów dostępnych na rynku. Po wybraniu jednego z brokerów rekomendowanych powyżej, sugerujemy, abyś zastosował przedstawione przez nas strategie i wskazówki na koncie demo, zanim zdecydujesz się zaryzykować prawdziwe pieniądze.

FAQ

Jaka jest najlepsza pora, aby handlować złotem?

Jeśli planujesz pełny dzień handlowy, najlepsze godziny dla handlu złotem to od 7:00 do 17:00 GMT. W ten sposób możesz handlować zarówno podczas sesji europejskiej, jak i amerykańskiej.

Jaki jest symbol złota?

Akceptowanym kodem dla złota jest XAU dla rynku spot, a dla rynku terminowego akceptowanym symbolem jest COMEX GC (Chicago Mercantile Exchange). ZGH natomiast to symbol dla International Exchange w Londynie.

Co wpływa na ceny złota?

Na ceny złota wpływa wiele czynników, takich jak dane gospodarcze, niepewność, inflacja i deflacja, globalna polityka pieniężna, wydobycie złota (podaż i popyt), kryzys gospodarczy i napięcia geopolityczne.

Jak dużo pieniędzy potrzebuję, aby zacząć handlować złotem?

Minimalna kwota wymagana do otwarcia kontraktu futures na złoto (GC) to 1000 USD. Zalecane jest posiadanie dodatkowych środków na koncie na nieoczekiwane wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. W przypadku kontraktu CFD na złoto minimalny wymóg posiadania konta handlowego wynosi 250 USD.

Polecane
 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od tradera Anny?