Nie możesz się doczekać, aby dowiedzieć się, jak działa handel kontraktami futures? Przeczytaj nasz szczegółowy poradnik, aby zrozumieć, w jaki sposób możesz zarabiać pieniądze handlując kontraktami futures.
Płynność oraz zmienność rynku związana z niestabilnymi okresami handlowymi sprawia, że jest to najlepszy okres, aby handlować kontraktami futures. Nie jest to jednak jedyny dobry okres, aby przeprowadzać tego rodzaju transakcje.
Aby pomóc Ci zrozumieć, w jaki sposób działają kontrakty futures, stworzyliśmy ten szczegółowy przewodnik, który udostępniamy poniżej.
Przewodnik ten zgłębia tajniki handlu kontraktami futures oraz nie pozostawia żadnej ważnej kwestii bez wyjaśnienia. Pod koniec lektury powinieneś być w stanie zarabiać na handlu kontraktami futures. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Jak Zacząć Handlować Kontraktami Futures w 3 Krokach
Krok 1: Otwórz Konto do Handlu Kontraktami Futures
Nasze Kryteria Wyboru Najlepszej Platformy Tradingowej
Poniżej znajdują się wybrani przez nas najlepsi dostawcy kont do handlu kontraktami futures. Wszyscy przedstawieni przez nas brokerzy są licencjonowani i regulowani prawnie przez najważniejsze organy finansowe na świecie, więc możesz być pewien, że zapewniają onibezpieczne platformy transakcyjne.
Poniżej przedstawiamy inne czynniki, wpływające na naszą ocenę:
- Reputacja firmy
- Bezpieczeństwo platformy
- Specjalne funkcjonalności (wykresy, zasoby edukacyjne, znaczniki)
- Opłaty
Na Co Zwracać Uwagę Wybierając Platformę Tradingową
Oto niektóre z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać przy wyborze platformy tradingowej:
- Przyjazny interfejs - Różne platformy są zaprojektowane tak, aby odpowiadały różnym grupom docelowym. Upewnij się, że znajdziesz taką, która odpowiada Twoim potrzebom.
- Narzędzian - W zależności od stylu handlowania i potrzeb technicznych, musisz ocenić przydatność zestawu narzędzi platformy handlowej. Początkujący użytkownicy potrzebują obszernej sekcji edukacyjnej i możliwości przećwiczenia strategii handlowej na koncie demo. Z drugiej strony, profesjonaliści wymagają bardziej zaawansowanej platformy z solidnymi narzędziami badawczymi i analitycznymi.
- Opłaty - Jeśli opłaty obowiązujące na danej platformie są zbyt wysokie, automatycznie podniosą one koszty transakcyjne i obniżą ogólne zyski. Znajdź platformę, która zapewni Ci odpowiedni stosunek wartości opłat do ogólnych zysków i oferuje przejrzystą strukturę opłat.
- Rynki - W zależności od Twoich potrzeb handlowych, wybierzesz usługę, która oferuje dostęp do odpowiednich rynków kontraktów terminowych. Im większa liczba rynków, do których możesz uzyskać dostęp w poprzez daną platformę, tym lepiej. W ten sposób nie będziesz musiał szukać nowego dostawcy, jeśli zdecydujesz się rozszerzyć zakres swojego handlu.
- Wydajność Platformy Handlowej - Na ile rzetelna jest dana platforma? Czy ma ona częste przestoje, które mogą mieć wpływ na Twój handel? Znajdź platformę do handlu kontraktami futures z nienaganną wydajnością, ponieważ zapewni Ci ona płynność podczas handlu.
Krok 2: Naucz Się Jak Działa Rynek Handlu Kontraktami Futures
Czym Jest Handel Kontraktami Futures?
Zanim przejdziemy do handlu kontraktami futures, musimy zrozumieć termin „futures”. Odnosi się on do pochodnych kontraktów finansowych między dwiema stronami, przewidując, że będą one sprzedawać lub kupować aktywa w określonym przyszłym terminie i po ustalonej cenie.
Niezależnie od ceny rynkowej aktywów w momencie ustalenia umowy, sprzedający musi sprzedać lub kupujący musi kupić aktywa po uzgodnionej cenie. Ideą tej praktyki jest ochrona przed gwałtownymi wahaniami cen, które mogą wystąpić w przyszłości.
Na przykład dystrybutor paliw może chcieć sprzedać kontrakt futures na paliwo, aby zabezpieczyć firmę przed możliwym spadkiem cen. Jednocześnie firma dostawcza może chcieć zablokować dobrą cenę paliwa, aby uniknąć nagłego wzrostu. Ci dwaj mogą zawrzeć kontrakt futures na zakup lub sprzedaż 10 milionów litrów paliwa w ciągu 60 dni po cenie 1 dolara za litr.
Nie wszyscy na rynku są zainteresowani zabezpieczeniem cen produktów. Inwestorzy mogą wykorzystać kontrakty futures do spekulacji na temat cey danego instrumentu finansowego. Handel kontraktami futures przeważnie nie wiąże się też z posiadaniem danego aktywa. Jest to bardziej sposób na zarabianie pieniędzy na wahaniach cenowych.
Aby to zilustrować, gdyby ceny paliw wzrosły przed wygaśnięciem wspomnianego kontraktu, stałby się on bardziej wartościowy. Posiadacz może zdecydować się na jego sprzedaż, a kolejni posiadacze mogą go dalej kupować i sprzedawać, stawiając zakłady na zmiany cen paliwa.
Jak działa handel kontraktami futures?
Jeśli chodzi o handel kontraktami futures, możesz posiadać dwie podstawowe pozycje (krótką lub długą). Jeśli posiadasz krótką pozycję, oznacza to, że zgadzasz się sprzedać przedmiotowy składnik aktywów po wygaśnięciu kontraktu. W przypadku pozycji długiej zgadzasz się na zakup aktywa po wygaśnięciu kontraktu.
Aby zarabiać na kontraktach futures, inwestuj w długie pozycje, jeśli wiesz, że cena aktywów wzrośnie w określonym czasie. Jeśli natomiast przewidujesz jej spadek, zainwestuj w pozycję krótką.
Aby zrozumieć, jak to wszystko działa, rozważ przykład długiej pozycji podczas handlu kontraktami terminowymi na akcje. W marcu zawierasz kontrakt futures na zakup 50 akcji Johnson and Johnson (JNJ) 1 lipca po 100 $ za akcję. Wartość kontraktu to 5000 $.
15 maja wartość akcji JNJ wzrasta do 110 $. W tym momencie możesz zdecydować się na wczesną sprzedaż, aby osiągnąć zysk. Sprzedając umowę na 50 udziałów, otrzymasz łącznie 5500 $, co oznacza zysk w wysokości 500 $.
Pozycja krótka działa w podobny sposób. Jednak w oparciu o ten sam przykład, jeśli wartość akcji JNJ spadnie do 90 $ 15 maja, możesz odkupić kontrakt, aby osiągnąć zysk. Kupując go po nowej cenie, wydajesz 4500 $ na kontrakt o wartości 5000 $. W związku z tym Twoja prognoza, że akcje spadną, daje 500 USD $.
Interesującym aspektem handlu tymi kontraktami jest fakt, że wystarczy zapłacić ułamek pełnej ceny kontraktu. Nazywa się to zakupem z marżą. Zazwyczaj marże wahają się od 10% do 20% ceny całego kontraktu. Jeśli kupisz wyżej wymieniony kontrakt futures na akcje JNJ z 20% marżą, będziesz musiał zapłacić tylko 1000 $ zamiast 5000 $.
Handel kontraktami futures, tak jak wszystko, nie zawsze działa zgodnie z planem. Jeśli zajmiesz pozycję długą na akcjach JNJ, a ich wartość spadnie do 90 $ zamiast wzrosnąć, oznaczałoby to stratę. Skończyłoby się to na sprzedaży kontraktu o wartości 5000 $ za 4500 $, co daje 500 $ straty. Z tego powodu ta forma handlu jest uważana za obarczoną wysokim ryzykiem, szczególnie w przypadku kontraktu na akcje.
Aktywa Do Handlu Kontraktami Futures
Wiele rodzajów aktywów nadaje się do handlu za pomocą kontraktów futures. Oto niektóre z nich:
- Kontrakty terminowe na indeksy giełdowe, np. indeks S&P 500 i Dow Jones Industrial
- Kontrakty terminowe na towary, np. gaz ziemny, wołowina, zboża i ropa naftowa
- Metale szlachetne, takie jak srebro i złoto
- Pary walutowe, takie jak USD i GBP
- Kontrakty terminowe na obligacje skarbowe US
Plusy Handlu Kontraktami Futures
Handlowanie kontraktami futures oferuje wiele benefitów. Niektóre z nich to:
- Potencjał dużych zysków nawet przy ograniczonym kapitale handlowym. Wynika to w dużej mierze z szerokiej gamy klas aktywów, dostępu do dźwigni finansowej i rynków oferujących niskie koszty handlu i wąskie spready.
- Ponieważ handel kontraktami futures jest handlem z depozytem zabezpieczającym, pozwala to nawet najmniejszym spekulantom uczestniczyć w rynku. Zamiast płacić pełną wartość fizycznych aktywów, muszą płacić mniejsze marże.
- W przeciwieństwie do opcji, kontrakty futures nie ulegają rozkładowi w czasie. Wartość opcji spada z upływem czasu, co może obniżyć rentowność. Ale w przypadku kontraktów futures to nie ma zastosowania.
- Rynki futures mają wysoką płynność, dzięki czemu ich spready bid-ask są wąskie. Dzięki temu treaderzy mogą wchodzić i wychodzić z transakcji, kiedy chcą.
- Prowizje od transakcji są niskie i płacisz je przeważnie po zamknięciu pozycji.
- W przeciwieństwie do giełdy, rynki kontraktów futures są stosunkowo uczciwe, ponieważ trudno jest handlować w oparciu o informacje poufne. To sprawia, że rynek jest bardziej wydajny.
Krok 3: Wybór Strategii Handlowej
Chociaż handel kontraktami futures ma ogromny potencjał w zakresie rentowności, robienie tego źle może skutkować kosztownymi błędami. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy na rynku kontraktów futured, czy masz już jakieś doświadczenie, pamiętaj, że poniższe wskazówki pomogą Ci ustalić realną strategię handlową:
- Zrozum rynek
Kontrakty futures należą do produktów finansowych znanych jako instrumenty pochodne. Oznacza to, że ich ceny są określane na podstawie innych aktywów, np. walut lub akcji. Aby z powodzeniem handlować kontraktami terminowymi, konieczne jest zrozumienie ceny rynkowej, trendów i innych dynamik.
- Skup się na swoich korzyściach
Wszyscy, w tym również doświadczeni handlowcy, zgadzają się, że handel kontraktami futures to ciężka praca. Musisz zawsze być na bieżąco z wiadomościami, czytać komentarze rynkowe, analizować wykresy i wiele, wiele więcej. Jeśli spróbujesz śledzić zbyt wiele rynków na raz, prawdopodobnie odniesiesz porażkę, ponieważ nie poświęcisz żadnemu z nich wystarczającej uwagi.
- Zrozum aktywa
Zacznij od zidentyfikowania kilku aktywów, których kontrakty futures są powszechnie przedmiotem obrotu. Zbadaj ich wzorce cenowe, dynamikę podaży i popytu oraz wpływy czynników zewnętrznych. Na przykład, jeśli myślisz o handlu kontraktami futures na kukurydzę, dowiedz się, jak pogoda wpływa na jej cenę. Wśród innych czynników, zidentyfikuj głównych sprzedawców i kupujących.
- Naucz się sztuki myślenia niezależnie od innych
Staraj się nie pozwolić, aby wiadomości finansowe i krótkoterminowe wahania cen kształtowały Twoje prognozy, ponieważ mogą one być bardzo niestabilne. Gdy tworzysz prognozy na podstawie badań i analiz, naucz się trzymać racjonalnej oceny technicznej, nawet pomimo tymczasowych burz. Oczywiście ma to zastosowanie tylko do momentu, gdy cena osiągnie stop loss i nie ma innego rozwiązania.
- Wybieraj mądrze
Podczas handlu kontraktami futures, wybór kontraktów może być jednym z najtrudniejszych aspektów podjęcia decyzji. Aby zrobić to dobrze, dowiedz się, jaki jest wymagany depozyt zabezpieczający i spread (różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży). Postaw na kontrakty o dużej płynności, ponieważ pociągają one za sobą niższe koszty przy wchodzeniu i wychodzeniu z transakcji.
- Praktykuj backtesting
Aby lepiej poznać rynek i udoskonalić swoją strategię handlową, spróbuj przeprowadzić analizę historyczną. W ten sposób będziesz miał szansę zobaczyć, jak kontrakt zachowywałby się w aktualnej sytuacji na rynku. Możesz także ustawić parametry wejścia i wyjścia, a nawet zautomatyzować swoją strategię handlową.
- Naucz się „ciąć straty”
Nigdy nie trzymaj pozycji, która przynosi straty. Przyznanie się do błędu może być trudną do przełknięcia pigułką, ale trzymanie się przegranej pozycji będzie miało znacznie gorszy efekt. Aby uniknąć takiej ewentualności i kontrolować straty, ustaw rozsądny stop loss.
Zakończenie
Handel kontraktami futures jest uważany za złożoną sztukę, przedsięwzięcie obarczone wysokim ryzykiem, ale też przynoszące wysokie zyski. Na podstawie powyższych informacji widać jednak, że opanowanie tej sztuki nie jest niemożliwe.
Dzięki dogłębnemu zrozumieniu dynamiki rynku i zastosowaniu powyższych wskazówek oraz sztuczek możesz odnieść sukces w tej dziedzinie handlu. Wybierz odpowiednią platformę do handlu kontraktami futures, aby zminimalizować potencjalne problemy i zacznij już dziś!