Niezawodny broker, sygnały online i robot!
Lepiej razem niż osobno!
Zacznij zarabiać
LINK

Czy chciałbyś zostać traderem, czy też inwestorem?

Jeżeli na myśl o grze na giełdzie boisz się, nie jesteś sam. Ludzie, którzy posiadają małe doświadczenie w grze na giełdzie, przeważnie boją się porażki, ponieważ nie rozumieją, w jaki sposób działa giełda.

W rzeczywistości inwestycja w akcje niesie za sobą ryzyko, lecz gdzy transakcje przeprowadzane są w odpowiedni sposób, jest to jeden z najlepszych sposobów, aby zbudować swoje bogactwo.

Zanim założysz konto na jednej z platform tradingowych online, powinieneś dowiedzieć się, co tak naprawdę oznacza obrót akcjami.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co pociąga za sobą handel akcjami, jakie są jego zalety i wady, a także kilku wskazówek, jak handlować akcjami jak zawodowiec!

Jak Zacząć Handlować Akcjami w 3 Krokach

728x90

 1. Krok 1: Otwórz konto. Otwórz darmowe konto tradera u jednego z rekomendowanych przez nas brokerów. Uzupełnij profil uzytkownika, oraz wypełnij wymagania KYC.
 2. Krok 2: Wpłać środki. Po zaakceptowaniu twojego profilu użytkownika przez brokera, oraz aktywacji konta, możesz wpłacić wymaganą minimalną kwotę na swoje konto. W tym celu użyj jednej z zapewnionych przez brokera metod płatności.
 3. Krok 3: Zacznij handlować. Pewny swoich umiejętności, strategii handlowej oraz brokera, zacząłeś handlować od razu? Powinieneś rozważyć możliwość skorzystania z darmowego konta demo u swojego brokera, dzięki któremu nie poniesiesz żadnego ryzyka!

Kryteria wyboru naszych Maklerów Giełdowych

 • Kwota minimalnej wpłaty środków
 • Łatwość obsługi interfejsu platformy brokerskiej
 • Dostępność narzędzi do handlowania
 • Opłaty
 • Liczba zbywalnych klas aktywów
 • Wspierane platformy tradingowe
 • Wsparcie klienta

Czym jest handel akcjami?

stock trading 1

Handel akcjami opiera się na zakupywaniu oraz sprzedaży publicznych akcji firm, które znajdują się na giełdzie. Inwestor giełdowy to osoba, która przeprowadza wiele transakcji zakupu i sprzedaży, a następnie zarabia na dziennych wahaniach cen. Na giełdzie, na każdego kupca przypada sprzedawca. Przykładowo, gdy kupujesz 100 akcji, ktoś inny 100 akcji ci sprzedaje. Gdy sprzedajesz swoje akcje, inna osoba musi je zakupić.

Handlowcy ci zakłądają często, że mogą zarobić pieniądze w następnej minucie, godzinie, dniu czy miesiącu, zamiast kupić akcję w zaufanej spółce, aby lata później przekazać je swoim wnukom. Ci krótkoterminowi traderzy nie wiedzą, czym jest giełda.

Działa Handel Akcjami?

Aby handel na giełdzie działał, potrzeba zarówno kupców, jak i sprzedawców. Akcje są przeważnie sprzedawane I zakupowane na zasadzie wymiany. Kupiec składa zamówienie na zakup danej ilości akcji w cenie aktualnej dla obecnego momentu, lub czeka, aż wybrane przez niego akcje osiągną odpowiednią cenę, i wtedy dokonuje ich zakupu. Następnie zamówienie to jest dopasowywane do sprzedawcy, który postanowił pozbyć się określonych akcji.

Po mimo faktu, że istnieją fizyczne giełdy, handel akcjami odbywa się online. Aby handlować akcjami, potrzebujesz brokera, aby był pośrednikiem między tobą, a sprzedawcą. Twój broker może zapewnić ci pełną obsługę, lub też być brokerem online. Różnica polega na tym, iż broker zapewniający pełną obsługę, oprócz skłądania zamówień na zakup akcji w twoim imieniu, może służyć ci również radą. Broker online to najczęściej platforma tradingowa, za pomocą której sam dokonujesz zakupu akcji.

Handel na giełdzie odbywa się poprzez sieć wymian, taką jak NYSE lub Nasqad. Firmy publikują swoje udziały, składając tak zwaną IPO, czyli Initial Public Offer. Następnie inwestorzy kupują udziały, co daje firmom pieniądze na rozwój swojej działalności. Dalej, inwestorzy mogą handlować udziałąmi między sobą, co reguluje popyt i podaż na udziały w danej firmie.

Popyt i podaż regulują ceny danych akcji, lub też poziom zaangażowania inwestorów i sprzedawców, w kupno albo sprzedaż. Większośc obliczeń wykonywana jest za pomocą algorytmów komputerowych. Kupcy składają ofertę (bid), która przeważnie jest mniejsza od ceny, jakiej pragnie sprzedawca. Różnica tkwi w spreadzie bid-ask. Aby transakcja się udała, kupiec powinien zwiększyć cenę, za jaką jest w stanie nabyć akcje, lub sprzedawca ją zmniejszyć.

W przeszłości, handel akcjami prawdopodobnie odbywał się na prawdziwym rynku. Obecnie giełda istnieje w Internecie i za pośrednictwem internetowych maklerów. Handel odbywa się na zasadzie stock-by-stock. Jednak ceny często zmieniają się bardzo dynamicznie, między innymi ze względu na: wydarzenia polityczne, wiadomości i raporty gospodarcze.

Jakie są Najlepsze Książki na temat Handlu Akcjami dla Początkujących?

stock trading 3

Łatwo ci będzie zdobyć wiedzę na temat handlu na giełdzie oraz inwestowania w akcje czytając specjalistyczne książki. Poniżej prezetujemy listę tytułów, z którymi warto się zapoznać:

 1. Inteligentny Inwestor,  Benjamin Graham oraz Jason Zweig
 2. How to Make Money in Stocks, William O’Neil
 3. When to Sell: Inside Strategies for Stock-Market Profits, Justin Mamis
 4. Zwierzęce Instynkty, Robert J. Shiller
 5. Stock Investing For Dummies, Paul Mladjenovic
 6. Błądząc po Wall Street, Burton Malkiel
 7. Mistrzowie Rynków Finansowych, Jack Schwager
 8. Stocks for the Long Run: The Definitive Guide to Financial Market Returns & Long-Term Investment Strategies, Jeremy Siegel
 9. Common Sense on Mutual Fund, John C. Bogle
 10. Pokonać Giełdę, Peter Lynch

Wybierz Strategię Handlową i Zacznij Handlować

Po zapoznaniu się z różnymi internetowymi biurami maklerskimi, czego szukać u brokera i jak działa handel akcjami online, nadszedł czas, aby zacząć działać! Ale najpierw musisz zdecydować, jakim typem tradera chcesz być, oraz wybrać odpowiednią strategię handlową.

Jeżeli, na przykład, chciałbyś aktywnie zawierać transakcje w ciągu dnia, rozważ scalping lub inne strategie handlowe. Jeżeli natomiast chciałbyś strzymać się z handlem na jakiś czas, rozważ position trading lub też swing trading. Poniżej zamieszczamy wyjaśnienie, czym są te strategie:

Day Trading

Day Trading jest jedną z najbardziej popularnych metod handlowych.

Tak jak mówi sama nazwa, day trading to strategia polegająca na zakupie i sprzedaży akcji w ten sam dzień. Żadna z pozycji nie jest wtedy przetrzymywana całą noc.

Swing Trading

akcii jhdh 1

Swing traderzy inwestują w daną pozycję w momencie, gdy jej trend ulega przełamaniu. Gdy trend się kończy, pojawia się niewielkie wahanie w cenie. Swing trading odbywa się, gdy pojawia się zmienność w cenie.

Transakcje często trwają dłużej niż jeden dzień. Często tworzą zestaw reguł handlowych opartych na analizie fundamentalnej lub technicznej.

Position Trading

Niektórzy traderzy traktują position trading jako formę hanldu typu buy-and-hold (zakup, i zatrzymaj), aniżeli aktywnego handlu.

Kiedy natomiast position trading jest przeprowadzany przez katywnego tradera, strategia ta może zostać zaklasifikowana do handlu aktywnego. Używa ona długoterminowych wykresów, od dziennych po miesięczne, w parze z innymi strategiami, dzięki czemu przewiduje trendy i kierunek, w którym zmierza rynek. Taka forma handlu może pozostawać aktywna przez kilka dni, do tygodni lub też dłużej, w zależności od zapotrzebowania.

Scalping

akcii jhdh 2

Jest to jedna z najszybszych strategii używanych przeważnie przez zaawansowanych traderów. Scalping obejmuje wykorzystanie kilku luk między cenami, które powstają dzięki kolejności zleceń, oraz spreadów bid-ask.

Ta strategia działa na zasadzie spreadu lub kupowania akcji po cenie zakłądu, a następnie sprzedaży ich po cenie wywoławczej, aby znaleźć różnicę między dwoma punktami. Kupiec próbuje przez krótki czas utrzymać swoją pozycję, co zmniejsza ryzyko związane ze scalpingiem.

Jakie są plusy i minusy handlu akcjami?

Plusy

 • Oszczędność pieniędzy – Wydaje handlowanie na giełdzie jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz zaoszczędzić pieniądze. Jeżeli twoją intencją jest długoterminowe inwestowanie, handel akcjami online może ci to ułatwić.
 • Niezrównana płynność – W porównaniu do innych gałęzi inwestowania, jak na przykład nieruchomości, traderzy mają bardzo łatwy dostęp do swoich pieniędzy. Jeżeli jesteś day traderem, możesz kupować, sprzedawać i handlować tak jak chcesz w ciągu kilku sekund. Oznacza to, że jeżeli chcesz uzyskać dostęp do swoich pieniędzy, nie musisz czekać miesięcy, czy nawet lat. Zamiast tego, mozesz wnioskować o sprzedaż swoich akcji, i mieć natychmiastowy dostęp do gotówki.
 • Możesz zarobić wielkie pieniądze – Największą korzyścią wynikającą z handlu akcjami jest możliwość zarobienia wielkich pieniędzy w krótkim czasie. Jeżeli dobrze to rozegrasz, możesz osiągnąć ogromne bogactwo.
 • Łatwość zakupu – Giełda sprawia, że kupno udziałów w firmie staje się bardzo proste. Możesz je zakupić używając w tym celu doradcy finansowego, brokera lub brokera online. Gdy już aktywujesz swoje konto, możesz zakupić udziały w ciągu minuty, używając w tym celu tylko kilku kliknięć.

Minusy

 • Wysokie ryzyko – Możesz stracić całą inwestycję. Jeżeli firma, w której zakupiłeś udziały, słabo prosperuje, inwestorowie sprzedają akcje, a ich cena idzie w dół. W momencie sprzedaży, twoja początkowa inwestycja przepadnie.
 • Czas – Jeżeli handlujesz akcjami samodzielnie, musisz szukać informacji o każdej z firm, zanim podejmiesz decyzję o zakupie lub sprzedaży ich akcji. Musisz nauczyć się, jak czytać
 • Emocjonalny roller coaster – W handle akcjami, ceny zmieniają się z sekundy na sekundę. Najlepszym rozwiązaniem jest cały czas patrzeć na ceny, bay lepiej zrozumieć, jak działa rynek.

Uwaga: Zanim zaczniesz grać na giełdzie, uaucz się, jak działą rynek, oraz jak handlować akcjami bez ryzyka.

Terminologia dotycząca Handlu Akcjami dla Początkujących

stock trading 5

Kupno – Kupowanie akcji danej firmy.

Sprzedaż –Pozbywanie się akcji danej firmy. Istnieją dwie przesłanki do sprzedaży akcji. Pierwszy, to już uzyskany z nich zysk, natomiast drugi związany jest ze spadkiem cen danych akcji.

Bid (oferta cenowa) – Cena, jaką jesteś w stanie zapłacić za dane akcje.

Ask (cena, po której inwestor może otworzyć transakcję kupna) – Cena, o jaką pyta sprzedawca.

Bid-ask spread – Bid-ask spread otrzymasz, dzieląc ilość ludzi, którzy chcą sprzedać, przez ilość ludzi, którzy chcą nabyć. Powinieneś otrzymać różnicę między ceną oferty, a ceną, jakiej oczekje sprzedawca.

Bull market – Moment na rynku, w którym większość cen akcji rośnie.

Bear market – Moment na rynku, w którym większość cen akcji spada.

Limit zleceń – Pomoże ci to zrealizować tylko te zlecenia, których cena nie przekracza ceny, którą ustaliłeś. Rekomenduje się używanie limitu zleceń.

Zlecenie maklerskie –Pomoże ci to wyegzekować kupno lub sprzedaż tak szybko, jak to tylko możliwe.

Zmienność – Wskaźnik ten mówi, jak szybko ceny rosną, lub maleją.

Płynność – Odnosi się to do tego, jak szybko można sprzedać akcje.

Obrót – Odnosi się to do całkowitej liczby transakcji, jakie są przeprowadzone w ciągu jednego dnia. Czynnik ten znacząco wpływa na płynność rynku.

Blue stock chips – Odnosi się to do firm, które są godne zaufania oraz stabline, wypłacając regularnie dywidendy.

Dywidenda – Odnosi się to do zarobków wypłacanych akcjonariuszom spółki corocznie na podstawie liczby posiadanych przez nich akcji.

Broker – Odnosi się to do wykwalifikowanej osoby, która będzie kupować i sprzedawać akcje w zamian za opłatę.

Ile zarabiają traderzy?

Według Urzędu Kontroli Stanu Nowy Jork oraz danych zebranych przez Glassdoor.com, 89 000 USD to średnia roczna pensja day traderów, którzy pracowali dla firm w Stanach Zjednoczonych w latach 2002–2016. Roczna pensja 89 000 USD wynosi 27% więcej niż średnia pensja mieszkańców Nowego Jorku.

akcii jhdh 3

Z drugiej strony natomiast, jeżeli handlujesz tylko dla siebie, twój roczny profit jest bardzo zależny od rynku, na jakim handlujesz, twojego kapitału, wiedzy, strategii handlowych, oraz ilości czasu, jaką na to poświęcasz.

Zauważ, że day traderzy często ryzykują tylko 1% swojego kapitału, aby zminimalizować ryzyko.

Większość day traderów dba o to, aby ich współczynnik wygranych wynosił co najmniej 50%. Starają się również, aby ich zyski były około 1,5 razy wyższe niż ich straty. Na przykład, jeśli ryzykują 300 USD na transakcji, ich docelowy zysk z tej transakcji wynosi około 450 USD.

Poniżej znajdziemy przykład day tradingu.

Stan konta: $30,000

1% stanu konta: $300

Stop loss (równy cenie zlecenia kupna): $0.04

Docelowa cena zlecenia kupna: $0.06

Jeśli cena akcji wynosi 0,04 USD, day trader może kupić 7500 akcji za 300 USD. Istnieje 100 transakcji obrotowych, które mogą zawierać jednodniowe transakcje miesięcznie. Jeśli współczynnik wygranych wynosi 55%, poniżej znajduje się całkowita kwota pieniędzy, jaką day trader może zarobić w ciągu jednego miesiąca.

55 zyskownych transakcji: 55 x $0.06 x 7,500 akcji = $24,750

45 akcji, które stracił trader: 45 x $0.04 x 7,500 shares = $13,500

Miesięczny profit netto = $8,250

Inwestowanie w akcje generuje średnio 10% przychodu rocznie, ale ważne jest, aby pamiętać, że nie ma stałej kwoty zwrotu z inwestycji, ponieważ wiele czynników wpływa na stan rynku.

Jakie są Najlepsze Wskazówki na Temat Handlowania Akcjami?

stock trading 4

 • Zrozum swoją tolerancję ryzyka – Pomoże ci to uniknąć inwestycji, które sprawiają, że czujesz się niepewnie. Przykładowo, nie powinieneś trzymać zasobu, który sprawia, że nie możesz spać. Niepewność wzbudza strach, który to wzbudza emocje. Kiedy rozumiesz, jaką masz tolerancję ryzyka, możesz zachować zimną krew podczas sytuacji, w której nie jest jasne, czy uzyskasz zysk czy stratę.
 • Unikaj dźwigni – Mówiąc w prosty sposób, dźwignia to sytuacja, w której używasz pożyczonych pieniędzy, aby zrealizować swoją strategię handlową. Dźwignia jest tylko narzędziem, które najlepiej się sprawdza, gdy posiadasz już doświadczenie w handlu na giełdzie. Gdy dopiero zaczynasz, powinieneś minimalizować ryzyko, aby czerpać zyski długoterminowo.
 • Buduj swoją pozycję stopniowo – W handlu akcjami nie powinieneś się spieszyć. Traderzy odnoszący sukces kupują akcje, ponieważ chcą zarobić na nich nie w ciągu jednego dnia, ale w ciągu dłuższego okresu czasu. Implikuje to, że nie musisz się spieszyć kupując akcje.
 • Miej dalekosiężne plany – Dlaczego chcesz inwestować na giełdzie? Kiedy będziesz chciał wypłacić gotówkę? Oszczędzasz a studia, emeryturę, czy by zakpupić dom? Najpierw powinieneś znać odpowiedź na te pytania, aby zdecydować, jaki sposób oszczędzania jest dla ciebie najlepszy.

Czego Nie Robić?

 • Inwestować cały majątek – Nie powinieneś inwestować wszystkiego, co masz. Nawet, jeżeli masz gotowy plan zarządzania ryzykiem, będą momenty, w których będzie cię kusić, aby zrobić transakcję na ogromną sumę. Oprzyj się pokusie, i trzymaj się planu.
 • Wybór złego brokera – Wpłacenie pieniędzy na konto swojego brokera forex jest pierwszym krokiem, który uczynisz. Jeżeli twój broker jest nieuczciwy, stracisz swoje pieniądze.
 • Brak stop loss – Potrzebujesz stop-loss przy każdej transakcji, którą wykonujesz. Pomoże ci to pozbyć się znaczącej części ryzyka. Powstrzyma to utratę pieniędzy, jakiej nie możesz podołać.
 • Nierealistyczne wymagania – Giełda jest bardzo niestabilna oraz dynamiczna. Niekiedy zachowuje się w bardzo irracjonlany sposób. Musisz być pewien, że posiadasz odpowiednie strategie, aby temu podołać. Traktuj to jako inwestycję, a nie hazard.

Zakończenie

Jeśli jesteś nowy na giełdzie, musisz wiedzieć, jakim typem inwestora chcesz być i jak chcesz inwestować.

Jeśli masz środki i czas,  handel akcjami może być bardzo pomocnym krokiem naprzód, który może zaowocować dużym zwrotem z inwestycji. Ale najpierw dowiedz się, jak działa giełda i jak na niej grać, zanim zaczniesz inwestować swoją ciężko zarobioną gotówkę.

Polecane
 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od tradera Anny?