Witam! W tym artykule porozmawiamy o umiejętnościach finansowych.
Dziś dowiesz się:
- Czym jest umiejętność finansowa;
- Dlaczego warto posiadać umiejętności finansowe;
- Jak stać się bardziej kompetentnym finansowo.
Czym jest znajomość finansów?
Umiejętność finansowa to zestaw wiedzy, umiejętności i postaw w sferze zachowań finansowych człowieka. Prowadzą one do poprawy samopoczucia i jakości życia, stopnia zrozumienia kluczowych koncepcji finansowych, zdolności i zaufania do zarządzania finansami osobistymi poprzez rozwiązania krótkoterminowe i długoterminowe, planowanie finansowe biorąc pod uwagę wydarzenia życiowe i zmiany warunków ekonomicznych.
Mówiąc najprościej, umiejętność finansowa to umiejętność zarządzania osobistymi pieniędzmi i przyjmowania odpowiedzialności za swoje decyzje.
Umiejętność finansowa wpływa na ogólne samopoczucie danej osoby. Oznacza to, że im lepiej osoba rozumie podstawowe i zaawansowane koncepcje ekonomiczne, tym bardziej wie, jak poprawić swoje życie.
Wiedza finansowa ludzi ma bezpośrednie oddziaływanie na ogólny poziom gospodarki kraju.
Podstawy wiedzy finansowej
Robert Kiyosaki autor bestsellera „Bogaty tata, biedny tata” napisał, że finansowe i gospodarcze umiejętności człowieka jako jednostki obejmują:
- Znajomość Kodeksu podatkowego;
- Teoretyczną i praktyczną znajomość rachunkowości;
- Sporządzenie podstawowego planu dochodów i wydatków;
- Znajomość pojęcia „Pieniądze” oraz wiedzę na temat ich wykorzystania.
Te podstawy są fundamentem wiedzy finansowej. Po nich możesz już kontynuować poszerzanie swojej wiedzy z zakresu inwestycji, biznesu, marketingu itp.
Poziomy wiedzy finansowej
Niektóre publikacje dzielą wiedzę finansową na poziomy: 0, 1, 2 i 3. Brak jest jasnej klasyfikacji tych poziomów. Można wyróżnić tylko kilka cech charakterystycznych każdego z nich:
- Poziom 0 - brak lub minimalna wiedza finansowa;
- Poziom 1 – podstawowa koncepcja wiedzy finansowej;
- Poziom 2 – wykorzystanie podstawowych narzędzi inwestycyjnych;
- Poziom 3 – pełne wykorzystanie wszystkich instrumentów finansowych.
Różnica między poziomem wiedzy finansowej na poziomie 1 i 2 jest znacznie większa niż pomiędzy 1 i 0. W końcu dość łatwo jest zdobyć bazę dotyczącą ogólnych informacji z zakresu rachunkowości, podatków i wiedzy ekonomicznej jako całości. Jednak uzyskanie konkretnych informacji w dziedzinie inwestycji jest znacznie trudniejsze.
Nie warto myśleć, że przeciętny obywatel będzie miał dość pierwszego poziomu wiedzy finansowej. Pomimo tego, że poziomy 2 i 3 badają tylko inwestycje, bez nich nie można zwiększyć kwoty swoich pieniędzy, a co za tym idzie, ogólnego dobrobytu.
Wiedza człowieka na trzecim poziomie może zostać wyrażona następująco: większość oszczędności danej osoby znajduje się w akcjach i obligacjach nie tylko czołowych firm, ale także średnich przedsiębiorstw, które wykazują aktywny wzrost.
Osobista wiedza finansowa
Osobista wiedza finansowa to zestaw wiedzy jednostki o wszystkich zjawiskach ekonomicznych. Ogólna znajomość finansów jest średnią dla kraju. Zwiększając osobistą wiedzę finansową, przyczyniasz się do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, chociażby w sposób pośredni.
Na co wpływa wiedza finansowa?
Jak powiedzieliśmy powyżej, znajomość finansów jest bardzo ważnym wskaźnikiem dla jednostki. Przyjrzymy się na co ona wpływa.
Im wyższy wskaźnik znajomości finansów, tym więcej posiadasz informacji na temat pieniędzy i gospodarki. Możesz wiedzieć, jak działają banki, struktury finansowe, dlaczego państwo nie może żyć bez podatków. Umiejętność finansowa pozwala nie tylko nauczyć się wielu interesujących rzeczy, ale także pozbyć się stereotypów. Spójrzmy na konkretny przykład.
Funkcje Banku Centralnego w Polsce pełni Narodowy Bank Polski. Oprócz tego, że jest on centralnym bankiem państwowym, pełni również rolę banku banków oraz banku emisyjnego. To właśnie Narodowy Bank określa wielkość emisji znaków pieniężnych, uznanych za prawny środek płatniczy w Polsce i organizuje obieg pieniężny. Ponadto, Narodowy Bank Polski jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i stabilność systemu bankowego. Można stwierdzić, że złote i grosze, które trzymamy w rękach, są obowiązkiem Banku Narodowego, a więc państwo nie ma do nich prawnego stosunku.
Zatem gdy myślicie, że polska waluta, jak w sumie i waluta innych krajów, w rzeczywistości jest jakąkolwiek wartością – mylicie się. Jest to wyłącznie zobowiązanie i tak naprawdę współczesne pieniądze nie mają żadnego wsparcia w postaci wartości materialnych, na przykład złota. Jest to prosta prawda, ale niestety sporo osób nigdy w życiu nie zastanawia się nad nią.
A to tylko wierzchołek góry lodowej. Dla państwa znajomość finansów ludności jest najważniejszą częścią gospodarki zaangażowanej w proces redystrybucji pieniędzy. Masz wolne finanse, a biznesmen potrzebuje pieniędzy. Kupujesz od niego udział, a on wypłaca Ci dywidendy. Ten system działa w krajach rozwiniętych.
5 plusów posiadania wiedzy z zakresu finansów
Niektórzy wciąż uważają, że skoro nie są księgowymi i ekonomistami, to na ogół nie muszą nawet znać podstaw gospodarki. Cele każdej osoby są różne, ale znajomość finansów jest sposobem na osiągnięcie wielu z nich.
Podamy Ci pięć zalet płynących ze znajomości finansów.
1. Tworzenie podstaw myślenia finansowego.
Myślenie finansowe jest najważniejszą cechą przedsiębiorcy. Jednak większość ludzi myśli, że zwykła osoba tego nie potrzebuje. Spójrzmy na przykład, żeby zobaczyć, że tak nie jest.
W 2014 roku jeden kompetentny właściciel samochodu sprzedał pojazd, który w tym czasie był wart 50000, za 45000. Był początek lata, kryzys finansowy jeszcze nie pękł, ale chmury zbierały się. Został jednak proszony przez przyjaciół o poczekaniu kilka miesięcy: pewnie znajdzie się osoba, gotowa kupić ten samochód nie tylko za 50, ale nawet 52 tysięcy. Ostatecznie dokonał sprzedaży, a następnie kilka miesięcy później kurs złotego gwałtownie spadł, natomiast ceny nieruchomości i samochodów poleciały w dół.
Oto przykład myślenia finansowego. Człowiek, który stracił potencjał 50 tysięcy naraz uratował znacznie więcej. Dzięki zwiększeniu umiejętności finansowych można zobaczyć więcej opcji zarabiania lub oszczędzania pieniędzy.
2. Poprawa dobrobytu.
Im wyższy poziom umiejętności finansowych, tym więcej zarabiasz. Nie ma wątpliwości, że płace ludzi i umiejętność czytania oraz pisania często są mało powiązane. Dochody powstają nie tylko z wynagrodzenia. Istnieją również inwestycje, które określają dobrobyt jednostki. W Ameryce 2 na 3 rodziny oszczędzają na papierach wartościowych. Otrzymują od nich odsetki i już na emeryturze generalnie nie potrzebują dodatkowych źródeł dochodu.
Im lepiej znasz system finansowy, tym więcej zarabiasz.
3. Rozładunek.
Znasz tak powszechny stereotyp brzmiący: „bogaci ludzie ciężko pracują”? Przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie istnieje kult „pracoholizmu”. Jeśli nie znikasz w pracy 60 godzin tygodniowo, to oznacza, że tak naprawdę nie pracujesz a zatem nie masz pieniędzy. Jednak rzeczywistość mówi nam coś innego.
Bogatych ludzi można podzielić na dwie duże kategorie: tych, którzy naprawdę dużo pracują oraz tych, którzy pracują efektywnie. Czasem są to ci sami ludzie, ale w większości przypadków – różni. Ci, którzy ciężko pracują, naprawdę dostają więcej. Przy czym oni dużo wydają, a także nie mają absolutnie wolnego czasu.
Ci, którzy efektywnie pracują, wręcz przeciwnie – wiedzą, jak działa cały system i rozumieją, w jaki sposób można zarobić więcej jednocześnie wykonując mniej wysiłku. Oczywiście wynik w każdym z opisanych przypadków jest jeden - więcej pieniędzy. Tylko wówczas gdy zwiększysz umiejętności, jak już się dowiedzieliśmy, wraz z nimi rośnie również myślenie finansowe, co zwiększa Twoje zarobki.
4. Obniżanie kosztów.
Osoba posiadająca umiejętności finansowe jest w stanie kontrolować swoje wydatki. Tutaj dotkniemy trochę psychologii. Czy wiesz, jak sprzedaje się większość towarów w centrach handlowych - nie tych podstawowych, ale właśnie tych, których nie planowałeś kupić? Kolorowe opakowania, automaty z kawą, mini-kawiarnie, bary znajdują się w miejscach, które mijamy. Możesz przejść i nie wydawać pieniędzy, ale częściej wybierzesz coś i wydasz więcej.
Tak jest również w życiu. Jeśli posiadasz wykształcenie finansowe, możesz uniknąć dodatkowych wydatków, które są Ci narzucone. Czy chcesz zaciągnąć pożyczkę? Lepiej jednak poczekać 2 miesiące i kupić coś za zaoszczędzone pieniądze. Chcesz lecieć na wakacje, ale w ostatniej chwili wydarzyło się coś nieprzewidzianego? Masz poduszkę powietrzną.
Im wyższy poziom umiejętności finansowych, tym więcej niepotrzebnych wydatków możesz uniknąć.
5. Zmniejszenie ryzyka.
Na naszym analfabetyzmie finansowym starają się skorzystać różni ludzi. Łatwo to zobaczyć na przykład podczas wizyty w banku. Menadżer poinformuje Cię, że dana pożyczka jest tania i możesz ją szybko spłacić. Sami wiecie, że za tymi przemówieniami kryją się: dodatkowe odsetki, ubezpieczenia, usługi, których wcale nie potrzebujecie.
Zwiększając swoją znajomość finansów rzadziej będziesz trafiał na takie sytuacje. Trywialny przykład: na stronie banku koszty kredytu konsumenckiego będą wskazywane w granicach 20-25% rocznie. Wydaje się dużo, ale stosunkowo znośnie. Jednocześnie rzeczywisty koszt kredytu konsumenckiego wyniesie 40-45% z uwagi na dodatkowe ubezpieczenie, nałożoną usługę i dodatkowe funkcje, takie jak powiadamianie SMS-em i płatności za wniosek.
Nie trzeba sporo czasu, aby zrozumieć podstawy wiedzy finansowej. Wystarczy poświęcić przez kilka tygodni 1-2 godziny dziennie, aby zapoznać się z literaturą i zrozumieć, jak działa system finansowy jako całość.
Jak zwiększyć znajomość finansową?
W Polsce od dawna próbuje się wprowadzić program zwiększający wiedzę finansową obywateli. W niektórych szkołach prowadzone są wykłady przez pracowników banków i specjalnie wyszkolonych ludzi, organizowane są konkursy i wydarzenia tematyczne poświęcone umiejętnościom finansowym.
Natomiast jeśli nie jesteś uczniem, będziesz musiał sobie poradzić sam. Opanowanie prostej podstawy jest dość łatwe. Trochę literatury profilowej, kilka popularnych książek i już w niedługim czasie można zrozumiesz, w jaki sposób organizowany jest świat finansów i jak można w nim pracować.
Aby pogłębić swoją wiedzę, będziesz musiał się postarać. Najważniejszym kierunkiem, bez którego nie można bezpiecznie cieszyć się życiem, jest inwestowanie. Tak, inwestycja pieniędzy w Polsce jest obecnie bardzo rozwinięta. I to nie jest przypadek.
Jeszcze słynny Theodore Dreiser (w swojej „Trylogii pragnienia”) napisał: „Pieniądze powinny zarabiać pieniądze”.
A teraz przejdźmy do bardziej konkretnych książek i podręczników, dzięki którym możesz zwiększyć swoją wiedzę na temat finansów.
Książki i podręczniki dotyczące umiejętności finansowych
Przyjrzymy się temu, jak zacząć uczyć się umiejętności finansowych. Najpierw porozmawiajmy o resursach internetowych. Strony poświęcone inwestowaniu, przeglądom banków i funkcjonowaniu systemu kredytowego kraju jako całości będą przydatne, aby pomóc zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje system finansowy kraju i dowiedzieć się, dlaczego istnieje problem redystrybucji zasobów - jeden z najważniejszych dla gospodarki.
Nasza strona binaroption.pl jak nic innego jest odpowiednia dla podnoszenia poziomu wiedzy finansowej.
Ponadto witryny inwestycyjne doskonale poszerzają wiedzę na temat rynku giełdowego. Istnieją dobre testy na stronie internetowej Banku Centralnego. Z ich pomocą można dowiedzieć się o cechach charakterystycznych fałszywych pieniędzy, co również będzie użyteczną wiedzą.
Przejdźmy do podręczników i specjalistycznych książek:
- „Jak zadbać o własne fundusze” Marcina Iwucia. Jest to podstawowy podręcznik, który warto przeczytać. W prostych słowach opowiada on na temat wiedzy w zakresie finansów, o tym dlaczego jest ona przydatna oraz jak może zmienić Twoją przyszłość. Książka ta będzie pomocna dla każdego, kto chce uporządkować własne fundusze.
- „Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego. W tej książce autor dzieli się z czytelnikiem własnym doświadczeniem dotyczących finansów osobistych. Nie da się zdobyć tej wiedzy w szkole lub na uczelni wyższej, a jest ona przydatna dla każdego, kto chce nie tylko maksymalnie ubezpieczyć własne fundusze, ale także je powiększyć. Ponadto książka napisana jest bardzo przystępnym językiem.
Wymienione wyżej dwie książki wystarczą, aby dotrzeć do sedna sprawy.
I w końcu o bestsellerach literatury. Tutaj można wskazać kilka naprawdę znaczących książek:
- „Bogaty ojciec, biedny tata” Roberta Kiyosaki. Książka na temat prawidłowego korzystania z pieniędzy. Autobiografia.
- „Trylogia pożądania”. Historia amerykańskiego przedsiębiorcy, który miał wszystko w swoim życiu. Rynki giełdowe, własny biznes, upadki i więzienie.
- „Atlant wyprostował ramiona” Ayna Randa. To jest prawdziwa biblia kapitalizmu. Przyda się tym, którzy chcą zrozumieć przedsiębiorczość i dowiedzieć się, dlaczego jest tak ważna dla całego kraju.
Nie można mówić o różnych kursach zwiększania umiejętności finansowych w sposób jednoznaczny. Z jednej strony w rzeczywistości dostarczają informacji. Z drugiej strony - w domenie publicznej (na przykład w Internecie) jest ich i tak sporo. Lepiej nie płacić N-nej kwoty za jakąkolwiek stopę alfabetyzacji i przeczytać książki, o których mowa była powyżej.
Od razu warto wspomnieć, że blogi i grupy na Facebooku, takie jak „The Thinking of a Millionaire” oraz podobne nie przyniosą żadnych praktycznych korzyści. Są w nich zawarte tylko cytaty i „lanie wody”.
Po przeczytaniu całej literatury i zasubskrybowaniu stron internetowych, możesz nie tylko podnieść ogólny poziom znajomości finansów, ale także dowiedzieć się, czy jesteś zainteresowany zagłębieniem się w ten temat. Po podjęciu decyzji wybierz literaturę odpowiednią dla siebie, przedstawiającą wiedzę z zakresu podatków, księgowości, ekonomii ogólnej, inwestycji, gry na giełdzie itp.
Podsumowanie
Wiedza finansowa we współczesnym świecie jest wysoko ceniona. Przede wszystkim jest to narzędzie do poprawy własnego samopoczucia i standardu życia. Im więcej wiesz, tym więcej metod możesz wykorzystać. Jeśli chcesz poprawić swoje życie, zarabiać więcej, wkładając w to mniej wysiłku fizycznego, to warto zacząć od podstaw, a mianowicie od rozwoju umiejętności finansowych.