Ethereum (etherium, ether) jest równocześnie kryptowalutą i zdecentralizowanym funkcjonalnie środowiskiem, które zrewolucjonizowało całą sferę IT.
Twórcy Ethereum, wśród których wyróżnia się Vitalik Buterin, przy uruchomieniu tej platformy mieli cele standardowe dla autorów kryptowalut, a mianowicie - ulepszenie bitcoina. Jednak ether nie jest nazywany bitcoinem 2.0. Są nieco podobne, ale istnieje również między nimi wiele różnic o charakterze konceptualnym.
Niewiele się o tym mówi, ale boom kryptowalutowy w latach 2016-2017 związany jest z uruchomieniem i popularyzacją Ethereum. Nowe otoczenie pozwoliło zmaksymalizować potencjał oddziałów w sektorze finansowym i dało impuls do uruchomienia nowych firm typu start-up i projektów, które z kolei przyciągnęły ogromne inwestycje.
ETH szczelnie przejął status drugiej najbardziej popularnej kryptowaluty na świecie, a jednocześnie też najbardziej rewolucyjnej. W tym materiale omówione zostaną cechy Ethereum w języku zrozumiałym dla czytelnika, bez wchodzenia w techniczne szczegóły.
Czym jest Ethereum?
Jeśli będziemy przestrzegać dogmatycznej terminologii, Ethereum jest platformą do tworzenia i obsługi zdecentralizowanych aplikacji opartych na blockchain przy użyciu smart-kontraktów.
Wewnętrzną walutą platformy jest tak zwany ether, oznaczany skrótem ETH. Ethery są używane nie tylko jako jednostka rozliczeniowa. Gwarantują również realizację inteligentnych kontraktów, pełniący rolę swoistego „paliwa" dla sieci.
Historia Ethereum
Twórcą i głównym inspiratorem ideologicznym Ethereum jest kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia Vitalik Buterin. Zainteresował się kryptowalutami w 2011 roku, publikując od pewnego czasu czasopismo Bitcoin Magazine. Równocześnie uważnie studiuje programowanie i myśli o stworzeniu zaawansowanej platformy, która działa na podstawie blockchainu.
Oto, jak wspomina tę sytuację sam Buterin:
"Pomysł stworzenia Ethereum nie przyszedł natychmiast. Początkowo próbowałem promować go w projekcie, w którym pracowałem. Ale powiedziano mi, że potrzebuję roku na wdrożenie. Wtedy zrezygnowałem z pracy. Pamiętam, jak chodziłem po San Francisco myśląc, a potem wziąłem i napisałem białą księgę, wysłałem ją do moich przyjaciół a oni też do swoich. Wszystko się zaczęło".
To był 2013 rok. Już w 2014 roku rozpoczęto gromadzenie funduszy na rozwój platformy za pośrednictwem crowdfundingu. ICO Ethereum zebrało 31 191 BTC (ponad 18 milionów dolarów), a sam projekt przyciągnął także banki i instytucje finansowe. Uruchomienie platformy miało miejsce w lipcu 2015 roku jednak w pełni zaczął pracować dopiero w marcu 2016 roku wraz z wydaniem protokołu Homestead.
Dlaczego stworzono Ethereum?
Ethereum stworzył zupełnie nowe możliwości do tworzenia zdecentralizowanych projektów i firm typu start-up w oparciu o blockchain i inteligentne kontrakty. Jednym z takich startupów stał się The DAO. Jest to platforma do wyszukiwania projektów inwestycyjnych, zbudowanych na inteligentnych kontraktach. ICO DAO stało się jednym z najbardziej udanych w historii. W okresie crowdfundingu udało się zebrać 150 milionów dolarów inwestycji. Jednak z powodu błędu w kodzie źródłowym część funduszy (60 milionów) zostało skradzionych.
Aby zwrócić skradzione fundusze, zasugerowano wycofanie sieci za pomocą twardego dysku. Umożliwiłoby to wykonanie kopii zapasowej blokady w stanie początkowym - nawet przed kradzieżą z DAO. Nie osiągnięto pełnego konsensusu w sieci, dlatego Ethereum Classic pojawił się równolegle z Ethereum - wersją „przed wycofaniem”. Pomimo faktu, że hardfork pozwolił na zwrot skradzionych inwestycji, został skrytykowany, ponieważ złamano jedną z głównych zasad pracy oddziału - nieodwracalność operacji.
Uruchomienie Ethereum poważnie ożywiło cały świat kryptowalut, pokazując wszechstronność i elastyczność tego hitu. Autorzy platformy wdrożyli środowisko z wygodnymi narzędziami, w których dana osoba może stworzyć start-up lub aplikację o zdecentralizowanej naturze bez poważnego przeszkolenia technicznego. Na przykład kod źródłowy waluty kryptograficznej Namecoin zajmuje tylko 5 linii. W związku z tym Ethereum można nazwać dostosowanym systemem, w którym wszystkie wydarzenia są oparte na sprytnych podejściach.
W jaki sposób działa Ethereum?
Wcześniej wspominaliśmy o koncepcji inteligentnego kontraktu jako jednej z podstaw Ethereum. Jest to algorytm komputerowy, który zapewnia, że kontrakty są utrzymywane wewnątrz urządzenia. Inteligentne kontrakty są budowane w taki sposób, że wykonanie określonego działania następuje tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki.
Funkcjonowanie inteligentnego kontraktu można wyjaśnić na prostym przykładzie z wynajęciem mieszkania. Obowiązkowym warunkiem korzystania z mieszkania jest dokonywanie płatności. Jeśli najemca płaci, to spokojnie może korzystać z mieszkania. Jeśli nie, można zaprogramować teoretycznie sprytną umowę, aby zablokować zamki do drzwi. W efekcie człowiek po prostu nie może wejść do mieszkania, dopóki nie zapłaci czynszu. Przykład jest warunkowy, ale w zrozumiałym formacie wyjaśnia cel i zasadę inteligentnych kontraktów. Gwarantuje decentralizację, ponieważ najemca i leasingodawca współpracują bezpośrednio. Bez czeków bankowych, rachunków i tak dalej.
Jeśli generalizujemy, możemy wyróżnić główne obiekty smart-kontraktów:
- Współpracujące strony lub sygnatariusze;
- Przedmiot umowy (czynsz, usługa, przekaz pieniężny);
- Warunek wykonania (opisane są matematycznie i programowo).
To inteligentne kontrakty leżą u podstaw wszystkich ICO, gwarantując automatyczne przyznawanie tokenów inwestorom po przeniesieniu etheru do wskazanych portfeli.
Funkcjonowanie blockchain Ethereum jest wspierane przez minerów (przeczytaj nasz materiał o miningu). Platforma wykorzystuje algorytm Proof-of-Work – dowód pracy, który wymaga mocy obliczeniowej uczestników dla bezpiecznej pracy sieci. Minerzy są nagradzani za odnaleziony podpis bloku - wszystko to jest bardzo podobne do bitcoina.
Możliwości i obszary użytkowania Ethereum
Ethereum lub nazywany inaczej Eter jest jedną z najbardziej elastycznych i popularnych kryptowalut. Może wykonywać wszystkie takie same funkcje, co bitcoin, litecoin, dash, ripple, a więc funkcjonuje jako:
- Narzędzie płatnicze;
- Forma przechowywania aktywów;
- Aktywa inwestycyjne.
Jeśli chodzi o wsparcie i rozpowszechnienie, ETH jest zaliczany do TOP istniejących na rynku walut cyfrowych. Jednocześnie funkcje ether wpływają również na wewnętrzne obliczenia i rejestrację transakcji na platformie.
Główna wartość Ethereum nie jest jednak w jego właściwościach „kryptowaluty”. Platforma ta pozwala tworzyć zdecentralizowane projekty na blockchainie, zaczynając od funduszy charytatywnych i kończąc aplikacjami do zakładów sportowych lub pokojów pokerowych. Platforma jest otwarta, zatem każdy może uzyskać do niej dostęp. Aby to zrobić, wystarczy pobrać przeglądarkę Mist lub specjalne rozszerzenie dla Google Chrome MetaMask.
Interesujące aplikacje/projekty realizowane w systemie blockchain Ethereum:
- Platformy dla banków i funduszy inwestycyjnych;
- BackFeed - platforma społeczno-ekonomiczna, która tworzy różnego rodzaju rankingom;
- FreeMyVunk - program do monetyzacji rankingu w grach wideo;
- Środowisko Rudimental – craundfundingowe środowisko dla pisarzy, dziennikarzy i innych twórczych osób;
- First Blood - platforma dla graczy i fanów, którzy dokonują zakładów na cybersport.
Maszyna wirtualna Ethereum
Charakterystyczne jest, że platforma Ethereum akceptuje każdy język programowania, w tym wizualne języki programowania. Dzięki temu jest tak uniwersalna i elastyczna.
Jak udało się stworzyć takie środowisko? Dzięki wirtualnej maszynie Ethereum (EVM). Jest to maszyna Turinga kompilująca inteligentne kontrakty do kodu bajtowego przed wysłaniem ich do blockchainu. Używane są tu również cykle, co gwarantuje wykonanie prawie wszystkich operacji na podstawie smart-kontraktów. Potencjalnie „nieskończone” cykle są eliminowane przez platformę za pośrednictwem mechanizmu zwanego gazem (gas). W takim przypadku nie będziesz płacić za korzystanie z tego wydajnego komputera. Wszystkie koszty są ponoszone przez sieć.
Okazuje się, że Ethereum - to swoisty blockchain-Pandora z niemal nieograniczonymi możliwościami zastosowania ze względu na swoją elastyczność, moc i wszechstronność. Tak właśnie jest. W przeciwnym razie nie byłyby zainteresowane nim takie firmy, jak: Microsoft, IBM, JPMorgan. Fala ICO 2016-2017 jest wynikiem pojawienia się Ethereum z jego smart-kontraktami. Większość z tych projektów craundfundingowych produkuje tokeny odpowiadające standardowi ERC-20 (Ethereum klasyczny) i używają blockchain Ethereum.
Różnica między bitcoinem i ethereum
Bitcoin i Ethereum są pod pewnymi względami nieco podobne, ponieważ obie są platformami do blokowania. Tylko tutaj zakres i funkcjonalność bitcoina są znacznie bardziej ograniczone. Platforma ta jest przeznaczona do przeprowadzania transakcji pseudoanonimowych. Podczas gdy ethereum jest kompletnym środowiskiem do wdrażania zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) przy użyciu inteligentnych kontraktów.
Cechy wewnętrznej waluty platformy również się różnią. Na Bitcoin waluta nazywa się bitcoin i spełnia przede wszystkim funkcję elektronicznej metody płatności. Oznacza to, że jest to kryptowaluta w pełnym znaczeniu tego słowa. Ethereum używa eteru (etheru), który według swojej koncepcji jest tokenem służącym do prowadzenia inteligentnych kontraktów.
Oto jak można opisać Bitcoin:
- Globalna waluta cyfrowa, którą można przechowywać oraz kupować towary i usługi;
- Zdecentralizowane środowisko finansowe bez pośredników, z minimalnymi prowizjami;
- „Cyfrowe złoto” z anonimowymi transakcjami i mechanizmami chroniącymi ludzkie pieniądze w niestabilnych gospodarkach.
Oznacza to, że Bitcoin jest przede wszystkim funkcjonalnym narzędziem finansowym z elementami anonimowości i decentralizacji. Ale Ethereum to platforma do tworzenia zdecentralizowanych programów i aplikacji do blokowania. Sprytne umowy leżące u podstaw sieci są uniwersalne. W Bitcoin inteligentna umowa gwarantuje jedynie prowadzenie transakcji płatniczych. W Ethereum można jej używać w różnych dziedzinach.
W obu sieciach używany jest ten sam protokół Proof of Work – „dowód pracy”. Oznacza to, że moc obliczeniowa komputerów jest używana w celu zapewnienia ochrony przed podwójną konsumpcją i atakami hakerów. Bitcoin ma zainstalowany pułap emisji (21 000 000), Ethereum tego nie posiada. To z tego powodu zespół Ethereum rozważa możliwości przejścia do algorytmu Proof-of-Stake (dowód udziałów) oraz możliwość „wypalania” części wydobytych monet. Podobne plany pokazują kolejną różnicę między Ethereum i Bitcoin - elastyczność. Platforma jest łatwiejsza do modyfikacji, aktualizacji i modernizacji.
Aby lepiej zilustrować różnicę pomiędzy Ethereum i Bitcoin, stworzyliśmy tabelę porównawczą:
Bitcoin |
Ethereum |
|
Data aktywacji |
Styczeń 2009 |
Lipiec 2015 |
Twórcy |
Satoshi Nakamoto |
Vitalik Buterin, Gavin Wood, Joseph Lubin |
Algorytm |
Proof-of-Work, SHA-256 |
ВProof-of-Work, EThash. Analizowane są możliwości przejścia do Proof-of-Stake |
Maksymalna emisja |
21 000 000 BTC |
Faktycznie nie istnieje |
Czas generacji bloku |
10 minut |
15 sekund |
Wynagrodzenie za znaleziony blok |
12,5 BTC |
5 ETH |
Podstawowy cel |
Waluta cyfrowa/platforma do rozliczeń i przechowywania pieniędzy |
Platforma do tworzenia Dapps na podstawie inteligentnych kontraktów |
Ogólnie, Bitcoin lepiej radzi sobie z funkcjami środka płatniczego. Jeśli potrzebujesz kryptowaluty do kupowania lub przechowywania pieniędzy, BTC poradzi sobie lepiej niż Ether. Zajmuje więcej stron, a status cyfrowego złota mówi sam za siebie. Ethereum należy postrzegać nie tyle jako kryptowalutę, ale jako uniwersalną platformę do tworzenia zdecentralizowanych programów opartych na inteligentnych kontraktach. Oznacza to, że Etherium ma szersze „uprawnienia”, jeśli można tak to określić.
Zalety i wady Ethereum
Jeśli chodzi o zalety i wady Ethereum, ważne jest, aby wyjaśnić, o co konkretnie chodzi: platformę lub właśnie kryptowalutę (ether).
Na początek porozmawiamy o Etherze jako tokenie (kryptowalucie). W Ether nie ma poważnych wad w porównaniu z Bitcoinem i innymi popularnymi monetami. Ponadto sieć szybko przetwarza transakcje, co potencjalnie zwiększa potencjał płatniczy ETH.
Problemów z zakupem tej kryptowaluty lub wymianą monet na inne monety nie ma. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia Ethereum ma kilka wad. Po pierwsze, są to kurs i mechanizmy, które na niego wpływają. Jeśli w przypadku Bitcoina można mówić o kształtowaniu cen rynkowych, w przypadku Ethereum istnieje bezpośrednia korelacja z sukcesem samej platformy. Warto komuś stworzyć ulepszoną wersję lub znaleźć niedociągnięcie w Ethereum, i to natychmiast obniży koszt tokenów.
Po drugie, nie ma granic emisji. To „deprecjonuje” walutę kryptograficzną i sprawia, że rozmawiamy o możliwym przejściu na Proof of Stake lub o opracowaniu mechanizmu do nagrywania żetonów.
Opis zalet i wad platformy Ethereum przedstawiono w formie tabelarycznej:
ZALETY |
WADY |
Wszechstronność - obsługuje różne języki programowania i algorytmy o różnym stopniu złożoności, a inteligentne kontrakty są stosowane w różnych sferach; |
Centralizacja - chociaż Ethereum pozycjonuje się jako DAO (zdecentralizowana organizacja autonomiczna), jednak sprawa z twardym jądrem sieci w 2016 roku pokazuje, że platforma ma elementy centralizacji; |
Elastyczność - platforma jest otwarta na ulepszenia, aktualizacje, modernizację; |
Luki w zabezpieczeniach - Przypadek The DAO pokazuje, że platforma może „przepuszczać” niedoskonałe projekty; |
Pibliczność- Ethereum ma lidera w osobie Vitalika Buterina, szczegóły aktualizacji i innowacji są ogłaszane z wyprzedzeniem; |
Dokumentacja - deweloperzy narzekają na brak jasnej dokumentacji, co komplikuje interakcję z platformą. |
Dostępność - Ethereum to otwarta platforma do rozwoju zdecentralizowanych aplikacji. Jako programista, może działać na niej prawie każdy. |
Jak zdobyć Ethereum?
Kryptowaluta ETH w 2017 roku dokonała znaczącego przełomu w swojej wartości, jednocześnie zajmując drugie miejsce pod względem kapitalizacji wśród innych kryptomonet. Już samo to wystarczyło, aby Eter pojawił się na prawie wszystkich głównych giełdach, a także w różnych wymiennikach internetowych.
Aby uzyskać Ethereum, istnieje kilka opcji:
- Kupno na giełdzie kryptograficznej, takiej jak LiveCoin, Bitfinex, WEX lub innej;
- Kupno w serwisie wymiany w Internecie;
- Nabycie w kryptomacie;
- Dokonać miningu na własną rękę.
Pierwsze dwie opcje są najprostsze i najtańsze. Przejdź do sekcji „Ranking walut”, aby zobaczyć aktualny kurs Ethereum, a następnie można dokonać zakupu w wygodny sposób. Jeśli mówimy o kryptomatach, to nie są one zbyt powszechne i nie wszystkie obsługują Ether.
Aby uzyskać tę kryptograficzną walutę, należy założyć portfel. Szczegółowy opis tego procesu znajduje się w artykule na naszej stronie internetowej.
Opcja związana z miningiem wymaga inwestycji początkowej, niezależnie od tego, czy chodzi o niezależną produkcję ETH czy korzystanie z usług w chmurze. Eter to jedna z głównych opcji "minerów", którzy pracują z pulami. Wydobycie odbywa się na farmach złożonych z wydajnych kart wideo Radeon i GeForce. Ale jesienią 2017 roku pojawił się pierwszy ASIC dla miningu Ethereum. Następnie rozpoczęły się aktywne dyskusje na temat przejścia do protokołu PoS. Kiedy tylko sieć dokona tego przejścia, wydobycie Eteru stanie się ekonomicznie nieopłacalne. Dlatego ETH jest trudny do rozważenia jako długofalowa opcja miningowa.
Przyczyny popularności Ethereum i jego perspektywy na przyszłość
Wielu nie docenia momentu, w którym ukazała się pełna wersja sieci Ethereum (Homestead). To był punkt wyjścia dla całego rynku kryptowaluty i wywołał boom, który trwał przez kilka lat. Platforma Ethereum umożliwiła rozwój zdecentralizowanych projektów w rozproszonym rejestrze przy użyciu inteligentnych kontraktów. W rzeczywistości stało się to katalizatorem napływu inwestycji (ICO) do kryptoświata oraz w konsekwencji poważnego wzrostu kursu podstawowych walut.
Ethereum umożliwia korzystanie z systemu blockchain nie tylko do rejestrowania i przechowywania danych transakcji. Otworzył się również dla nowych sfer, zakładając podstawy potencjalnej rewolucji informatycznej. Rewolucji, która decentralizuje wiele procesów i zniesie mediację w wielu sferach. Właśnie dlatego Ethereum jest tak popularny. A fakt, że sieć stale się rozwija, tylko dodaje mu prestiżu.
Nowa era Ethereum nadejdzie wraz z przejściem do wersji Serenity. Wcześniej planowane jest również wydanie Metropolis. Serenity wdraża jednak przejście z PoW do PoS, co powinno obniżyć koszty wsparcia sieciowego i zabezpieczyć je przed głośnym „51% atakiem” (kiedy 51% całej kryptowaluty należy do tego samego właściciela). Oprócz tego rozważana jest opcja skalowania sieci za pomocą cieniowania, czyli dzielenia na mniejsze części.
Jeśli nowości zostają pomyślnie zrealizowane, to pozytywnie oddziałuje na kurs Etheru. Niektórzy eksperci sugerują, że ETH ma potencjał, by wyprzedzić Bitcoina. To prawda, że zespół Ethereum nie dąży do statusu głównej kryptowaluty na rynku. Ich głównym celem jest rozwój platformy, stworzenie mechanizmów walki z inflacją wewnętrznego tokena. Ten żeton, według Buterina, powinien sam zawierać wartość rzeczywistą, a nie być przedmiotem spekulacji. To kolejny kierunek rozwoju etheru.
Blockchain Ethereum ze smart-kontraktami jest perspektywą, która czyni ETH atrakcyjnym z punktu widzenia inwestycji. Przyszłość pokaże, jak potężna stanie się platforma. Ale już teraz wierzą w nią tacy giganci, jak: Microsoft, Santander, JP Morgan, Intel, Sberbank. Wszyscy oni są częścią Enterprise Ethereum Alliance, aktywnie badającego możliwości wykorzystania blockchain w swojej działalności.
Podsumowanie
Przewodnik opisał w prostych słowach kluczowe cechy platformy i kryptowaluty Ethereum. W materiale kilkakrotnie zauważyliśmy, że środowisko Ethereum jest niestabilne – cechuje się aktywnym aktualizowaniem i ulepszaniem. Czyni go to rewolucyjnym na rynku kryptowalut. Aby monitorować najnowsze transformacje platformy, skorzystaj z oficjalnej strony Ethereum.org.