Jak każdy popularny fenomen w naszym społeczeństwie, bitcoin ma gorących wielbicieli, a także niepohamowanych krytyków. Wielu ekspertów na całym świecie uważa, że bitcoin to tylko piramida finansowa i nie ma absolutnie nic wspólnego z walutą. W tym artykule postaramy się ustalić, czy tak jest w rzeczywistości, a także podać ważne argumenty przemawiające na korzyść kryptowaluty.
Proponuję na szybko zastanowić się nad tym, czym faktycznie jest bitcoin
Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa. Istota decentralizacji jest prosta – operacje z z bitcoinem nie są monitorowane, wszystkie procesy z nim związane przechodzą przez miliony komputerów za pomocą algorytmów matematycznych.
Kryptowaluta w stosunkowo szybkim tempie może dostać globalnego rozgłosu, co zaowocowało niewyobrażalnymi teoriami przepływu i dochodzeń. Niektórzy eksperci uważają, że bitcoin ma potencjał, aby stać się walutą światową, ale temu procesowi aktywnie zapobiegają banki centralne i rządy na całym świecie.
Niewątpliwie dzieje się tak tylko dlatego, że widzą w nowej walucie koniec swojej ekonomicznej hegemonii. Wśród specjalistów istnieje pojęcie „aktywa wysokiego ryzyka”, które odnosi się konkretnie do bitcoina. Niestabilność waluty służy jej krytykom jako niewyczerpane źródło dowodów, ale w jaki sposób taka ogromna kapitalizacja i koszt jednej jednostki waluty może utrzymać stały kurs wymiany?
Bitcoin jako metoda płatności
Rozważając BTC jako środek płatniczy, można wyróżnić wiele pozytywnych momentów, które są znacznie większe niż te negatywne:
- Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest brak kontroli, tj. decentralizacja;
- Brak ograniczeń - możesz używać bitcoinów w dowolnej objętości. Na przykład, korzystając z pieniądza elektronicznego, nie napotkasz limitu środków, które mogą zostać przeniesione/wycofane w pewnym okresie;
- Bezpieczeństwo i ochrona - możesz używać kryptowaluty bez obawy, że w pewnym momencie zostanie ona skradziona przez intruzów. Sposoby ochrony transakcji użytkowników są tak „potężne”, że wyprzedzają swoich „młodszych braci” w postaci zwykłych pieniędzy elektronicznych.
Większość uważa bitcoin za narzędzie do sponsorowania protestów przeciwko rządowej inwigilacji i korupcji współczesnych bankierów. Inni uważają, że z powodu braku kontroli użytkownik nie otrzymuje żadnych wiarygodnych gwarancji. Opozycyjni eksperci są zdania, że kryptowaluty po prostu nie będą akceptowane w punktach płatności. Istnieje również opcja, że możliwość podwyższenia ceny bitcoina to tylko pogłoska rozpowszechniająca się w celu uzyskania jeszcze większej liczby korzyści od nowoprzybyłych.
W związku z całkowitą anonimowością Bitcoin staje się głównym środkiem płatniczym za zakup nielegalnych towarów. Faktem jest, że narkotyki i broń są kupowane za kryptowaluty, eksperci usprawiedliwiają chęć władz do przejęcia kontroli nad nimi.
Dlaczego bitcoin nie jest piramidą?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, jakie cechy posiada piramida finansowa:
- Potrzeba inwestowania sporej kwoty pieniędzy. W bitcoina można zainwestować tyle, na ile można sobie pozwolić, nawet 10 USD.
- Osiąganie zysku poprzez przyciąganie nowych klientów i sprzedawanie aktywów lub „zobowiązań”. Schemat jest skonstruowany w taki sposób, że wszyscy członkowie piramidy zarabiają, przyciągając nowych ludzi. Nie ma to nic wspólnego z bitcoinem.
- Brak produktu lub sprzedaż „opakowań”. Bitcoin i system blockchain - to w tym przypadku pełnowartościowy produkt, opracowany przez kilkunastu specjalistów.
- Za wysokie ceny, które mogą być zmienione przez „organizatora” według własnego uznania. W sytuacji kryptowaluty cena jest podyktowana rynkiem i nie zależy od konkretnej osoby lub rządu.
- Niezrozumiały i skomplikowany plan wypłat stworzony wyłącznie w celu, w którym nigdy nie otrzymasz pieniędzy. W systemie Bitcoin kontrolujesz własne fundusze, wszystko, czego potrzebujesz, to aby znać hasło do portfela.
- Fantastyczne obietnice. W klasycznej piramidzie proponujemy na przykład inwestycję w wysokości 10% wartości mieszkania, a rok później zdobycie całego mieszkania, nic więcej. W tym samym czasie musisz przyciągnąć do piramidy liczbę osób, aby dostać swoje mieszkanie. Kupując kryptograficzną walutę, po prostu ją kupujesz. Stawka będzie rosnąć lub nie, ale ilość monet w portfelu nie ulegnie zmianie.. Wszystko jest przejrzyste.
- Pełna anonimowość założycieli. W klasycznej piramidzie prawdopodobnie nie znasz nazw jej założycieli. Tendencja ta jest również obecna w kryptowalutach, niektórzy deweloperzy wolą nie ujawniać swojej tożsamości, aby uniknąć prześladowań ze strony państw. Jednak sporo ludzi pracuje i rozwija swoje projekty w sposób całkiem otwarty komunikując się z ludźmi na forach, przemawiając na spotkaniach itp.
Analizując te czynniki, można powiedzieć, że bitcoin nie ma żadnych oznak klasycznej piramidy. Przeszłe stulecie było szczytem rozwoju różnego rodzaju piramid, jednak nie mają one nic wspólnego z nowoczesnymi cyfrowymi pieniędzmi.
Może Bitcoin to bańka?
Dowiedzieliśmy się, że bitcoin nie jest piramidą. Jednak według niektórych ekspertów ma on wszystkie oznaki tak zwanej „bańki finansowej”, kiedy jej wartość rynkowa kształtowana jest przede wszystkim przez czynniki psychologiczne, a nie przez czynniki fundamentalne. Pamiętaj, ile wiadomości, wpisów w sieciach społecznościowych i wiadomości na Twitterze zmusiło kryptowalutę do spadku i startu.
Ponadto największym lękiem analityków są następujące problemy z bitcoinem:
- Wysoka zmienność, która nie pozwala BTC na wykorzystanie jako aktywa do oszczędności lub gotówki do zapłaty za towary i usługi;
- Bitcoin zużywa zbyt dużo energii, aby go wydobywać;
- Nadal występują problemy z cyberbezpieczeństwem, istnieje prawdopodobieństwo zerwania blokady za pomocą komputerów kwantowych;
- Wejście ekonomiki w cień, z pominięciem opodatkowania;
- Słaby design systemu przekształca bitcoin w bańkę mydlaną;
- Bitcoin nie jest niczym podparty. Każdy instrument finansowy jest zabezpieczony aktywami rzeczowymi: nieruchomościami, towarami, zasobami, gruntami itp.;
- Nie ma obiektywnej podstawy takiego nadmiernego wzrostu. Cena monety jest określana tylko przez wiarę ludzi i nie ma wartości fizycznej.
Pomimo wszystkich powyższych czynników kryptowaluta zdobyła zaufanie ludzi na całym świecie. Oznacza to, że gdy jest używana, system będzie się rozwijał, a pytanie „Kiedy pęknie bańka bitcoin?” zostanie odłożone na czas nieokreślony lub będzie całkiem zamknięte.
Wnioski
Bitcoin z dużym prawdopodobieństwem można nazwać innowacyjnym środkiem płatniczym na przyszłość, ponieważ do tej pory kryptowaluta nie miała nawet śladu prawdziwej piramidy finansowej. Ponadto wszystkie negatywne aspekty bitcoina są nieodłączne od tradycyjnych walut.