Wszyscy zapewne słyszeli o decentralizacji blockchainu, ICO i różnych kryptowalutach, ale nie wszyscy są w stanie zrealizować zalety takiego systemu i celowość wykorzystania zdecentralizowanej kontroli w systemach elektronicznych. Wszakże, w niektórych przypadkach decentralizacja jest znakiem pozytywnym, podczas gdy w innych jest destrukcyjna.
Decentralizacja blockchainu - co to jest?
Decentralizacja jest procesem dystrybucji władzy, finansów lub wysiłku bez interwencji globalnego organu zarządzającego. Zdecentralizowane systemy zarządzania są dalekie od powieści, są obecne w wielu firmach. Jednak w zarządzaniu finansami taki system stał się możliwy dopiero po utworzeniu łańcucha blockchain.
Aby zrozumieć, co oznacza decentralizacja w blockchainie, należy zwrócić się do algorytmu funkcjonowania systemu. W technologii blockchaina decentralizacja zarządzania odbywa się z uwagi na fakt, że system nie ma lokalnego serwera, a wszyscy minerzy i uczestnicy łańcucha transakcji są równi.
Operacje w blockchainie nie są monitorowane przez programistów, a transakcje są potwierdzane przez użytkowników sieci. Ta technologia zakłada dystrybucję mocy obliczeniowej i danych na całym świecie, podczas gdy informacje są wielokrotnie powielane, aby zapobiec utracie, a ataki DDOS na taki system mają zerowy lub minimalny wpływ.
Dlaczego w kryptowalutach jest potrzebna decentralizacja?
Zdecentralizowany system zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji i przechowywania środków. Ponieważ informacje o całej historii transakcji są przechowywane przez każdego z użytkowników, takiego systemu nie można oszukać ani zniszczyć. Każda transakcja jest potwierdzana przez kilka niezależnych węzłów, co uniemożliwia zastępowanie danych lub przekupywanie inspektorów.
W przeciwieństwie do systemów lokalnych, które są wykorzystywane w bankowości, zasoby zakładowego systemu zdecentralizowanego zajmują znacznie mniej czasu i pozwalają wykonać ogromną liczbę transakcji na sekundę. Być może wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do banków, gdzie prędkość transakcji zależy od obciążenia i wydajności serwera lokalnego, w blockchainie moc obliczeniowa rozproszona jest na całym świecie. Zatem to właśnie ogromna liczba uczestników łańcucha zapewnia wysoką moc i prędkość systemu.
Ważną zaletą zdecentralizowanego systemu walut elektronicznych jest brak regulacji zewnętrznych. Na przykład, jeśli działania serwera są uznawane przez organy ścigania za nielegalne, wówczas mają one prawo do konfiskaty sprzętu.Dzięki zdecentralizowanym kryptowalutom niemożliwe jest usunięcie ani technologii, ani potęgi, ponieważ należą one do ogromnej liczby ludzi, a technologia jest publicznie dostępna i jeśli jest ona zachowana u co najmniej jednego uczestnika łańcucha, może być łatwo zainstalowana przez wszystkich. Niezależność kryptowaluty od władz i organów regulacyjnych również wyklucza polityczne manipulowanie kosztami kryptograficznymi. Dlatego kurs wymiany jest uczciwym odzwierciedleniem zapotrzebowania i propozycji dla nich.
Jaka jest różnica pomiędzy centralizacją i decentralizacją?
Funkcjonowanie scentralizowanych systemów zależy bezpośrednio od organu, który zapewnia ich działanie i kontrolę. Zatem jedna osoba lub mała grupa ludzi może podejmować decyzje, które nieuchronnie wpłyną na wszystkich uczestników bez uprzedniego uzgodnienia tego faktu z nimi. Przy decentralizacji sieci proces ten jest niemożliwy, ponieważ każdy węzeł komunikacyjny jest równym uczestnikiem sieci.Jednocześnie jest to scentralizowany organ zarządzający, który jest w stanie zapewnić właściwe zarządzanie zasobami i przyjmuje odpowiedzialność za podjęte decyzje.Scentralizowane systemy mogą być podatne na oszustwa. Podczas gdy decentralizacja pozwala zminimalizować wszelkie ryzyko z nią związane, ponieważ wyklucza przekupstwo kierownictwa.Przykład różnicy między scentralizowanym i zdecentralizowanym zarządzaniem można zobaczyć na giełdach kryptowaluty. Zdecentralizowane giełdy kryptowalut opracowane w technologii blockchain koncentrują środki użytkownika w jego rękach, natomiast scentralizowane nadają wyłącznie możliwość wymiany, kupna lub sprzedaży monet kryptograficznych na swoich serwerach. Prywatne klucze portfeli są często przechowywane w postaci zaszyfrowanej na serwerze giełdy.
W przeciwieństwie do dystrybucji scentralizowanych fiatnych pieniędzy, gdy użytkownik ma tylko banknot, główne aktywa są chronione przez państwo, zdecentralizowana waluta elektroniczna jest zabezpieczana wyłącznie przez samego użytkownika i tylko on może dokonać transakcji oraz ma dostęp do tajemnego klucza. W przypadku scentralizowanych walut fiatnymi przechowywane są na przykład konto bankowe, środki sterujące znajduje się również w instytucji finansowej, która zastrzega sobie prawo do zablokowania i wypłat.
Lista zdecentralizowanych kryptowalut
Zdecentralizowane kryptowaluty nie są zarządzane przez nikogo i najczęściej mają nieodwracalny system transakcyjny:
- Bitcoin to pierwsza na świecie i najpopularniejsza kryptowalutowa. Bitcoin posiada otwarty i anonimowy system transakcyjny, który zaczął funkcjonować w 2009 roku. W blockchainie bitcoinów możesz śledzić całą historię płatności, ale bez personalizowania właścicieli. Emisja bitcoina wynosi 21 milion monet. Wszystkie monety są podzielone na części - satoshi, co zapewnia stabilną pracę systemu. Opracowanie bitcoina to dzieło Satoshi Nakamoto. W tej chwili funkcjonuje grupa programistów, którzy zajmują się ulepszaniem waluty, ale żaden z nich nie może nią zarządzać.
- Ethereum – to dzieło Vitalika Buterina, które pojawiło się na rynku w 2015 roku. The ethereum ma własną platformę, na której programiści mogą uruchamiać swoje projekty kryptowalut. Waluta znajduje się na liście najpopularniejszych kryptowalut i zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości liter po bitcoinie. Głównym zadaniem Etherium jest pełnienie roli środków do wymiany zasobów.
- Litecoin – to najpopularniejszy fork bitcoina, który pojawił się na rynku kryptowalutowym w 2011 roku. Ta waluta została opracowana przez byłego pracownika Google, Charliego Lee. U podstaw rozwoju leży stworzenie bardziej zaawansowanego modelu bitcoina, który wymagałby mniejszej mocy obliczeniowej. W pewnym stopniu było to udane, ponieważ transakcje w systemie są cztery razy szybsze niż w bitcoinie. Emisja tokena to 84 miliony monet.
- ZCash jest pierwszą na świecie kryptowalutą, która zaczęła funkcjonować w oparciu o protokół zerowy, który zapewnia całkowitą anonimowość transakcji w systemie. Deweloperem kryptowaluty jest firma Zerocoin Electric Coin, ale sama waluta zawiera kod open source. Ustalona objętość maksymalnej liczby monet w systemie jest taka sama jak dla bitcoina - 21 milionów monet. W systemie transakcyjnym rejestrowany jest tylko fakt transakcji bez podawania adresu portfela nadawcy i odbiorcy, a także kwoty transakcji.
- Monero została opracowana w 2014 roku. Jej główną cechą jest algorytm sygnatur pierścieniowych, co uniemożliwia śledzenie nadawcy i odbiorcy transakcji. Maksymalna emisja monety wynosi 18 milionów i 400 tysięcy tokenów.
Najbardziej popularne centralizowane kryptowaluty
Centralizowane kryptowaluty są kontrolowane przez zespół programistów. Z reguły znajduje się za nimi pewien projekt, który ma ogromny wpływ na koszt i dystrybucję tokenów.
- Ripple - centralizowana kryptowaluta, która rozpoczęła funkcjonowanie w 2012 roku. Ripple aktywnie współpracuje z instytucjami finansowymi i rządem, aby uczynić system globalnych transakcji prostszym i wygodniejszym dla użytkowników. Centralizacja Ripple polega na tym, że każdy węzeł komunikacyjny obsługujący sieć jest wybierany przez firmę.
- NEO - najpopularniejsza centralizowana kryptowaluta Azji, której stworzenie stało się możliwym na podstawie platformy podobnej do Etherium. Każdy posiadacz coina ma prawo głosu w zarządzaniu firmą, ale sama kryptowaluta pozostaje scentralizowana i jest utrzymywana przez siedem zaufanych stron wybranych przez firmę.
- Cardano to scentralizowana technologia zaprojektowana do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i platform, stworzona przez entuzjastów kryptowaluty w 2014 roku. Zespół programistów zastrzega sobie prawo do wpływania na partnerskie relacje firmy, regulowanie pracy i opracowywanie planów rozwoju.
- IOTA - za rozwojem IOTA znajduje się projekt, który powinien zaimplementować globalną sieć z urządzeń połączonych z Internetem rzeczy. System będzie zarządzany przy użyciu tokenów firmowych. Kryptowaluta działa na podstawie technologii Tangle, w której każdy uczestnik, który chce dokonać transakcji, musi potwierdzić dwie poprzednie transakcje innych uczestników. W tej chwili waluta jest scentralizowana, ponieważ prawo do zarządzania projektem jest w całości własnością twórców. Jednak w 2019 roku planowana jest decentralizacja monety.
- NEM - kryptowaluta z zamkniętym kodem źródłowym napisanym w Javie, więc wszystkie prawa do technologii walutowej i transakcyjnej są skoncentrowane w rękach programistów. Platforma NEM ma funkcjonujący algorytm, który umożliwia klientom interakcję z węzłami firmy.
Zalety i wady decentralizacji
ZALETY |
WADY |
Decentralizacja zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa transakcji w systemie |
Decentralizacja waluty zapewnia wysoką zmienność kursu walutowego |
Zapewnia dużą szybkość transakcji |
Brak kontroli systemu może prowadzić do szybkiego zanikania |
Nie ma zewnętrznych dźwigni nacisku |
|
Nie podlega atakom DDOS |
Duże gospodarstwa miningowe zmniejszają poziom decentralizacji i mogą wpływać na system |
Nie może przestać funkcjonować zgodnie z zaleceniami organu nadzorczego |
Wnioski
Według niektórych ekspertów, wraz z komplikacją procesu wydobywczego, który zaczął wymagać ogromnych zdolności technologicznych, decentralizacja kryptowalut stała się dość konwencjonalną koncepcją, ponieważ duże centra danych są w stanie skoncentrować ogromną liczbę węzłów komunikacyjnych i tym samym kontrolować system.