Częstotliwość występowania bitcoinów w źródłach drukowanych i elektronicznych rośnie wykładniczo. Na tym tle coraz więcej osób jest bezpośrednio lub pośrednio zaznajomionych z tym pojęciem. Bitcoin już dawno przestał być przedmiotem zainteresowań specjalistów, ale mocno ugruntował się w życiu zwykłych ludzi. Wcześniej czy później będziesz musiał bezpośrednio stawić czoła bitcoinowi. Sugerujemy, abyś przygotował się na to spotkanie i zapoznał się z bitcoinem bliżej - za pomocą tego przewodnika dla początkujących.
Czym jest Bitcoin i dlaczego jest on potrzebny?
Bitcoin (w skrócie BTC) to elektroniczny system płatności, w którym krążą wirtualne „pieniądze” (bitcoiny). Czy posiadasz karty VISA lub Mastercard? Zarówno Visa, jak i MasterCard to także systemy płatności elektronicznych. Jednak używają zwykłej waluty - dolarów, euro, złotych, rubli, a wszystkie transakcje są przetwarzane przez bank. Takie waluty są nazywane fiatnymi. W systemie bitcoin wykorzystuje się kryptowalutę - czysto cyfrową walutę, która nie jest powiązana z żadnym globalnym bankiem lub gospodarką jakiegokolwiek kraju. Ma ona własny koszt (stawkę), kształtowany w kontekście popytu.
Najważniejsze cechy bitcoina:
- Pseudoanonimowość. Podczas dokonania przelewów w BTC uczestnicy nie ujawniają swojej tożsamości. W przypadku transakcji używany jest adres (hash składający się z 27-34 znaków) bez ujawniania innych danych odbiorcy i nadawcy. Jeżeli zaś mowa o transferach za pośrednictwem kart lub innych systemów elektronicznych, to transakcje często ujawniają nazwisko osoby lub nazwę organizacji.
- Cały system jest zdecentralizowany. Oznacza to, że bitcoin nie jest regulowany przez żaden bank, departament lub jednostkę państwową. Wszyscy członkowie sieci są absolutnie równi niezależnie od narodowości lub innych cech. Na przykład w systemach Visa i Mastercard istnieją karty Gold, Platinum, Vip, w systemach takich jak Webmoney lub QIWI istnieją poziomy użytkowników. Są też ograniczenia dotyczące wielkości transakcji. Biorąc pod uwagę bitcoina - wszyscy są równi i nie ma ograniczeń.
- Nieodwracalność. Wszystkie operacje w bitcoinie są nieodwracalne. Nie można ich anulować, zatrzymać ani zablokować. Teoretycznie możliwe jest całkowite wycofanie systemu (blockchain). W praktyce jest to jednak niezwykle trudne do zrealizowania.
- Bezpieczeństwo. Bitcoin nie może zostać złamany. Wszystkie dane są przechowywane w specjalnym pliku, do którego dostęp masz tylko Ty. Nierealne jest również „przechwycenie” danych podczas transakcji, tak jak ma to miejsce w systemie bankowym. Bitcoin wykorzystuje zapisy kryptograficzne - zaszyfrowane dane, które gwarantują poufność i bezpieczeństwo.
- Bezpośredni charakter operacji. W bitcoinie transfery są dokonywane bezpośrednio pomiędzy uczestnikami - używana jest zasada P2P (peer to peer). Transakcja odbywa się bez udziału strony trzeciej: banku, centrum przetwarzania, serwera. Dlatego operacje w bitcoinie nie mogą być śledzone przez nikogo poza jego uczestnikami.
Historia powstania bitcoina
Historia tworzenia kryptowaluty nie ma wyraźnej chronologii. Przez dziesięciolecia eksperci w dziedzinie kryptografii pracowali nad stworzeniem unikalnego zdecentralizowanego systemu, którego praca opiera się na obliczeniach matematycznych. Korzystając z doświadczeń swoich poprzedników i własnych, Satoshi Nakamoto i Hal Finney w 2008 roku stworzyli pierwszą na świecie kryptowalutę - bitcoin. Nakamoto zdobył większą popularność, ponieważ opublikował plik z protokołem bitcoina i krótko opisał cechy nowego systemu płatności. Na jego cześć została nazwana najmniejsza część ułamkowa monety - 0, 000 000 01 BTC.
Dlaczego powstał bitcoin? Po części przyczyny przeprowadzenia prac z kryptowalutami ujawniają ich cechy: anonimowość, decentralizacja, bezpieczeństwo, dostępność. W idealnym przypadku ekosystem bitcoin powinien zapewniać szybkie transakcje bez udziału strony trzeciej (bank, kasy) o wysokim poziomie bezpieczeństwa.
Ciekawy punkt widzenia wyraził w 2013 roku znany rosyjski biznesmen Siergiej Mavrodi:
„Cały ten hałas wokół kryptowaluty wiąże się z jej anonimowością. Ludzie są zmęczeni faktem, że każde z ich działań jest monitorowane przez Wielkiego Brata. Wszyscy mają tego dość. Bitcoin w tym planie to powiew świeżości”.
Ten cytat odpowiada na pytanie, dlaczego potrzebujesz bitcoinów. Bezpieczeństwo transakcji jest najważniejszą cechą kryptowaluty.
Jak działa bitcoin?
Cały ekosystem bitcoina jest zamieszczony w blockchainie. Jeśli opowiadać w sposób skomplikowany, to blockchain jest ciągłym łańcuchem bloków wszystkich transakcji. Zamknięcie bloku następuje po dobraniu podpisu cyfrowego. Następnie można utworzyć nowy blok. A teraz rozszyfrujmy to prostymi słowami. Wyobraź sobie, że każdy transfer (transakcja) w bitcoinie jest rejestrowany na oddzielnej stronie. Sekwencja stron stanowi rozdział książki - blok.
Aby napisać nową stronę (zatem aby przeprowadzić nową transakcję), musimy „odwrócić” wszystkie poprzednie strony i rozdziały. Oznacza to, że każda nowa transakcja przeprowadzana jest w łańcuchu - z przetwarzaniem starych bloków (przewracaniem stron i rozdziałów). Nowy rozdział książki można rozpocząć dopiero po ukończeniu starego. Wszystkie rozdziały tworzą książkę, a bloki tworzą blok. Stron i rozdziałów nie można wyciągnąć ani zmienić. Dostęp do bloku jest otwarty dla wszystkich uczestników systemu.
Oznacza to, że blockchain jest dużą otwartą bazą danych, w której przechowywane są zaszyfrowane informacje o wszystkich transakcjach.
Blockchain i jego potencjał jest jedną z przyczyn stałego wzrostu kursu bitcoina w stosunku do walut walutowych i kluczową cechą BTC. Oto kilka różnic między „wirtualnym” bitcoinem i zwykłymi pieniędzmi:
- Forma. Bitcoin jest walutą elektroniczną, która nie ma wyglądu fizycznego. Istnieją fizyczne „monety” z kodami QR lub magazynami monet, w których przechowywane są BTC. Jednak nie można ich nazwać pieniędzmi w dosłownym tego słowa znaczeniu. Można powiedzieć, że bitcoin to zestaw liczb generowanych przez algorytm. Nie jest to papierowy banknot ani metalowa moneta.
- Koszt. Stawka waluty fiatnej bezpośredniego zależy od gospodarczego i politycznego rozwoju kraju lub konfederacji, z którą jest związana. W rzeczywistości pieniądze ponad 100 krajów są ściśle powiązane z dolarem. Koszt bitcoina jest determinowany popytem i nie zależy bezpośrednio od procesów gospodarczych (choć jest powiązany pośrednio).
- Emisja. Teoretycznie nie ma limitu emisji zwykłych pieniędzy. Można ich wydrukować tak dużo, jak tylko się chce. BTC ma własny pułap ustanowiony w systemie - 21 000 000 monet (20 999 999, 9769). Liczba ta ma zostać osiągnięta w połowie XXII wieku.
- Transfery bezpośrednie. Nawet jeśli jest to elektroniczna wersja zwykłych pieniędzy (karta, portfel), transakcja odbywa się z udziałem strony trzeciej. W bitcoinie operacja wykonywana jest bezpośrednio (P2P).
Obiektywna ocena BTC nie jest tak prosta. Oddzielne cechy bitcoina można przypisać zarówno do jego plusów, jak i wad. Rozważmy taką cechę, jak nieodwracalność operacji. Z jednej strony, otrzymasz kryptowalutę w każdym przypadku - żadna awaria systemu nie zablokuje transakcji. Z drugiej strony - bitcoin jest wykorzystywany przez oszustów lub przedstawicieli „czarnego” rynku.
Głównymi zaletami są:
- Anonimowość - druga strona transakcji będzie znać tylko twój bitcoin-adres lub kod QR. Inne dane nie zostają ujawniane;
- Zdecentralizowany charakter systemu - wszyscy członkowie sieci są równi i niezależni;
- Bezpieczeństwo - hakowanie portfeli, zastępowanie danych, przechwytywanie transferów jest niemożliwe;
- Globalność - bitcoin pozwala szybko przeprowadzać transakcje między osobami z różnych krajów lub też mieszkającymi w różnych strefach czasowych;
- Mining - istnieje niezależny sposób wydobycia BTC, uważany przez wielu za sposób do zarabiania.
Często do zalet bitcoinów jest zaliczana również szybkość operacji. Nie jest to jednak takie proste. Transakcja może trwać 10-20 minut, a czasami nawet godzinę. Aby ją ukończyć, potrzebnych jest 6 potwierdzeń od innych uczestników. Zdarza się, że udaje się uzyskać je automatycznie. Przy dużym obciążeniu sieci przesyłanie jest jednak powolne. Kolejnym negatywnym czynnikiem jest działalność regulacyjna władz różnych krajów w odniesieniu do kryptowalut. Formalnie BTC tworzy te same warunki dla wszystkich potencjalnych uczestników sieci. Jednak w niektórych krajach (Wietnam, Indie, Ekwador, częściowo Chiny) wydano zakaz.
Innymi wadami są:
- Niestabilny kurs - z tego powodu maleje potencjał BTC jako opcji płatności;
- Oszustwo - sam bitcoin jest bardzo niezawodny. Jednak niedoświadczeni ludzie mogą natknąć się na oszukujące schematy: fałszywe wymienniki, nieuczciwe projekty inwestycyjne, wirusy itd.
Skąd wziąć bitcoiny?
Bitcoin, podobnie jak każda inna kryptowaluta, jest wydobywany poprzez wykorzystanie sprzętowej pojemności sprzętowej, a raczej procesorów i kart wideo. Ten proces nazywa się miningiem. Jeśli w latach 2009-2010 do produkcji bitcoinów można było używać zwykłego komputera, teraz wymaga to potężnych kompleksów, zwanych farmami.
Farmy te łączą dziesiątki, a czasem setki kart wideo lub specjalnych procesorów, takich jak ASIC. Ten sprzęt kosztuje tysiące dolarów i wymaga dodatkowej opieki i umiejętności technicznych. Dla początkujących ta metoda uzyskiwania BTC nie jest odpowiednia. Po pierwsze, wiąże się z dużymi kosztami. Po drugie, istnieje zbyt wiele niuansów. W niektórych krajach wydobycie jest całkowicie zakazane. Istnieją inne sposoby zdobycia bitcoinów:
- Kantory. W sieci są serwisy, które wymieniają walutę fiatną na kryptowalutę. W internecie do takich stron zalicza się AlfaCashier. Jest to całkowicie bezpieczny i zaufany serwis oferujący usługi wymiany kryptowalut.
- Giełdy kryptowalut. Resursy, które handlują kryptowalutą. Największe giełdy to: CEX.IO, EXMO, Livecoin. Kursy bitcoina na różnych stronach mogą się różnić.
- Bitcoin krany. Są to serwisy, które nieodpłatnie udostępniają kryptowalutę dla odwiedzających. Aby uzyskać niewielką ilość BTC, po prostu wypełnij captchę lub dokonaj innych prostych działań, których wymaga system. W sieci są ich setki. Aby uzyskać więcej informacji na temat rozpoczęcia pracy z bitcoin-cranes, przeczytaj informacje, zamieszczone tutaj.
- Platformy handlowe. W przypadku bitcoina można sprzedawać towary. Gdzie? Przynajmniej na Amazon lub Ebay. Istnieje specjalistyczna strona dla tego obszaru - Purse.io
- Terminale samoobsługowe. Można dostać BTC przez zwykłe terminale. Istnieją również wyspecjalizowane bankomaty Bitcoin - mają lepszy kurs, a technologia jest bardziej nowoczesna. Do tej pory jednak nie zyskały szerokiej popularności w Europie.
- Roboty kryptowalut.
Szczegółowe informacje na temat kupowania bitcoinów można przeczytać w naszym dużym przewodniku.
Jak korzystać z bitcoinów?
Dobrze wiemy, czym jest bitcoin i jak go zdobyć. Teraz pozostaje jeszcze zaznajomić się z narzędziami do przechowywania tej kryptowaluty. Są to tak zwane portfele. Właściciel dowolnego portfela otrzymuje prywatny klucz, umożliwiający dokonywanie transakcji. Nie używa go bezpośrednio, ale wprowadza hasło, aby uzyskać dostęp. Aby rozpocząć korzystanie z bitcoina, wystarczy zainstalować i zasilić portfel zgodnie z instrukcjami.
Co można kupić za bitcoiny?
Bitcoin to system płatności. W związku z tym przy jego pomocy dokonywane są zakupy. W pierwszych latach istnienia kryptowaluty wszystkie transakcje były prowadzone nieformalnie. Kupujący i sprzedający rozmawiali na czatach (mIRC, Miranda), portalach społecznościowych, na forach. To właśnie na forum wydarzył się najsłynniejszy zakup produktu bitcoinowego.
Jest on uważany za pierwszy zakup czegokolwiek za kryptowalutę. Użytkownik o nicku „laszlo” 18 maja 2010 roku stworzył temat na forum BitcoinTalk z tytułem „Pizza for bitcoins?” („Pizza za bitcoiny?”). Zapytał w nim kto może zamówić mu dwie pizze za 10 000 BTC. W tym czasie była to równowartość 30 $. Jakiś angielski użytkownik zgodził się na ofertę i zamówił pizzę dla „laszlo”. Dokonano więc pierwszego i najbardziej znanego zakupu przy użyciu BTC.Od tego momentu minęło niewiele czasu, a BTC jako opcja płatności ewoluowała na skalę globalną. Latem 2017 roku okazało się, że 260 000 sklepów w Japonii zacznie akceptować BTC. To ważny krok w kierunku globalizacji płatności w BTC. Gdzie można wydać bitcoiny na świecie, przeczytaj w tym materiale.Co miesiąc pojawiają się informacje, że w pewnym momencie na świecie otwiera się kawiarnia, bar lub restauracja z obsługą płatności w kryptowalutach. W niektórych krajach bitcoiny są stosowane przez taksówkarzy. Karta Coinmap daje możliwość znalezienia w pobliżu sklepów i usług , które akceptują bitcoiny. Aby zrozumieć możliwości płatnicze bitcoina, przygotowaliśmy tabelę popularnych firm obsługujących kryptowaluty.
Dell | Technika komputerowa, IT | Stany Zjednoczone |
AppStore | IT | Stany Zjednoczone |
Microsoft | IT | Stany Zjednoczone |
Expedia | Turystyka (rezerwacja noclegów i biletów lotnicznych) | Stany Zjednoczone |
Amazon | Handel | Stany Zjednoczone |
Ebay | Handel | Stany Zjednoczone |
Sacramento Kings | Sport | Stany Zjednoczone |
Wikipedia | Internet | Stany Zjednoczone |
RE/MAX | Nieruchomość | Wielka Brytania |
Victoria’s Secret | Ubrania | Stany Zjednoczone |
Tesla | Auto | Stany Zjednoczone |
Internet | Stany Zjednoczone | |
Valve/Steam | Internet | Stany Zjednoczone |
T-mobile Poland | Związek | Polska |
Naughty America | Adult | Stany Zjednoczone |
Subway | Jedzenie | Stany Zjednoczone |
BTC nadaje się do kupowania żywności, samochodów, mieszkań, rezerwacji biletów lotniczych lub rezerwacji hotelowych. Co więcej, poszczególne uniwersytety akceptują czesne w bitcoinach. W USA zwolennicy Partii Republikańskiej mogą przekazywać pieniądze na jej rozwój w BTC. Kryptowaluta dotarła nawet do kosmosu. Korzysta z niej firma Virgin Galactic zajmująca się turystyką kosmiczną.
W przyszłości płatności w bitcoinach mogą zastąpić płatności kartą. Możliwe jest przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych przy użyciu tylko urządzenia mobilnego. Jedno proste skanowanie kodu QR - i operacja jest zakończona.
Wniosek
Wiedzieć wszystko o bitcoinach – zadanie niemożliwe do realizacji. W tym przewodniku dla początkujących w sposób łatwy i zrozumiały omówiliśmy kluczowe cechy głównej kryptowaluty. Teraz wiesz, jak zdobywać bitcoiny, kto ich potrzebuje i jak je stosować. Jeśli przeczytałeś ten materiał do końca, na pewno pojawiły się u Ciebie dodatkowe pytania. Odpowiedź na niektóre z nich można znaleźć na naszej stronie internetowej, jak również w zasobach tematycznych:
- Bitcoin.org
- Bitcoin Wiki
- Blockcain Info
- Bitcoin Talk