Witamy Państwa!

Rozterki tradera W trakcie naszej działalności inwestycyjnej napotykamy na podstawowe typy problemów, z którymi borykają się nowi użytkownicy naszego serwisu, choć dotyczy to nie tylko początkujących. Dostajemy dość dużą ilość maili zawierających pytania natury podstawowej, związanych z samym procesem handlu w internecie, kwot inwestycyjnych, sposobów, kruczków, strategii itd. Za wszystkie z nich serdecznie Państwu dziękujemy. Za każdym razem odczuwamy satysfakcję z tego, iż nasz trud włożony w opis niezliczonej ilości materiałów edukacyjnych nie idzie na marne. Państwo pytacie a my staramy się odpowiedzieć o ile oczywiście taką odpowiedź znamy.

I róbcie tak dalej. Piszcie i pytajcie. My zaczynając popełnialiśmy mnóstwo błędów a na nasze pytania praktycznie nikt nie chciał odpowiedzieć, co nie jest sytuacją komfortową w początkach zawodu tradera. Nauka kosztowała nas mnóstwo nerwów, stresów i niestety pieniędzy. Świadomość utraty części a nie daj Boże całości środków inwestycyjnych może wywołać stan głębokiej depresji a tego nikomu nie życzymy, nawet naszym wrogom, których chyba nie mamy lub o tym zwyczajnie nie wiemy.

Dlaczego rozterki

No właśnie. Dlaczego rozterki a nie radość zarobku z tradingu? Każdy z Państwa jak spróbuje to się dowie. Trading nie różni się zbytnio od większości czynności, które wykonujemy w naszym życiu aby uzyskać określony przychód. W każdej pracy mamy chwile radości czy wręcz euforii, chwile neutralne, ale nie brak jest też momentów załamania, braku wiary w cel czy nawet porażek. Czasami chcemy tańczyć a czasami mamy zwyczajnie dość.

Radość i euforia w wygranych pozycjach jest podobna do ekstra nagrody finansowej (premii) w pracy na etacie) a smutek z przegranej jest odpowiednikiem obcięcia poborów, kary finansowej, nagany czy  kłopotów z przełożonym. Zależności są jak widać bardzo podobne.

Przewagą działalności inwestycyjnej jest jednak cel, do którego zmierzamy. Pracując na etacie zawsze będziemy od kogoś zależni i zawsze będziemy mieć przełożonego. Wybierając drogę inwestycyjną (w cale nie taką łatwą) szefami będziemy sami dla siebie, co prowadzi na początku do poczucia wolności fizycznej i psychicznej a następnie po latach ciężkiej pracy do osiągnięcia wolności finansowej a więc braku konieczności wykonywania pracy. Stan taki to prawdziwa radość i wolność.

Pamiętajmy jednak, że trudno jest jednak odczuwać radość w chwili, kiedy przegraliśmy wszystkie nasze oszczędności! O stanie euforii nie może być tu mowy. No i tak do słowa do słowa przeszliśmy w sposób naturalny (mniej lub bardziej) do niezwykle ważnej rzeczy – wysokość depozytu naszego pierwszego portfela inwestycyjnego.

Wysokość pierwszego depozytu. Ile wpłacić, aby handlować opcjami binarnymi?

Tu istnieją różne teorie, z których przedstawimy dwie a może nawet trzy. Wszystkie wynikają z naszego doświadczenia.

A) Wysokość depozytu a rodzaj platformy brokerskiej.

Wysokość pierwszej wpłaty będzie zależna od rodzaju wybranego przez Państwa brokera. Ten zaś powinien Wam najbardziej odpowiadać ze względu na łatwość obsługi, sugerowany profit, interfejs graficzny. Trudno związać się z platformą, która podczas całej Państwa pracy inwestycyjnej będzie Was denerwował. Nieocenioną pomoc przyniesie tu nasz ranking brokerów i testy na kontach demo.

Jeżeli jednak nie wiemy, którego z nich wybrać, bo wszyscy są dla nas odpowiedni to możemy się wspomóc minimalną kwotą depozytu niezbędną do rozpoczęcia handlu jak również minimalną wysokością pojedynczego zakładu. Wiążąc to z zarządzaniem naszym kapitałem inwestycyjnym (money managment) i kwotą bezpieczną pojedynczego zakładu stanowiącą 1% wartości naszego portfela depozytu łatwo obliczyć wielkość pierwszej wpłaty.

I tak dla platformy uTrader wartość minimalna pojedynczej, normalnej opcji to 60zł lub 20$ dla kont w USD. Mnożąc to przez 100 otrzymamy wielkość bezpieczną pierwszej wpłaty, co daje odpowiednio: 6000PLN lub 2000$. Utrata całkowita depozytu możliwa byłaby przy 100 kolejnych stratach wszystkich opcji, co nie jest możliwe choćby ze zwykłego prawdopodobieństwa (szansa wygranej to 50%).

Warto też dodać, iż broker ten minimalną wartość pierwszej wpłaty ustawił na 250$ dodając od siebie 150% bonus (który można wypłacić dopiero po przekroczeniu określonej wysokości obrotu). Daje nam to w sumie 625$ na start a więc równowartość 2500 PLN.

Porównując całość środków z wartością minimalną pojedynczej opcji otrzymamy wynik w wysokości 2,4% naszego depozytu. Dla osób o mniejszym doświadczeniu wydaje się to na początek troszkę za dużo. Zalecamy zatem, aby już na początku rozważyć możliwość wyższej wpłaty. Dodamy, że wygrana pojedyncza opcja z zakładu o wysokości 60zł przyniesie nam średnio 46zł dochodu.

Istnieją także na rynku platformy o znacznie niższej kwocie minimalnej opcji i niższym minimalnym depozycie. Jedną z nich jest np. IQ Option. Minimalna wartość pojedynczego zakładu to tylko 1$ a wartość minimalnego rzeczywistego depozytu – to kwota 10$. I znowu obliczamy wysokość pierwszej wpłaty w zależności od kwoty minimalnej, pojedynczej pozycji mającej stanowić 1% wartości portfela inwestycyjnego. Tu jest prościej. Gra na kwocie 1$ wymaga wpłaty depozytu w wysokości min 100$ a więc 10 razy więcej niż depozyt minimalny, który jest w stanie zaakceptować broker przy otworzeniu konta rzeczywistego. Pamiętajmy jednak, że wygrana opcja z kwoty 1$ przyniesie nam zysk w wysokości 76 centów a więc około 3 zł.
Każdy z Państwa musi samodzielnie dokonać wyboru platformy brokerskiej.

B) Wysokość depozytu na platformie brokerskiej a kwota zabezpieczenia finansowego.

Niekiedy zadawane nam jest następujące pytanie:

- Posiadam określoną kwotę pieniędzy stanowiących moje osobiste oszczędności. Ile wpłacić na pierwszy depozyt?

W takim przypadku odpowiedź nasza brzmi – nie wiemy. No to nieźli z nas profesjonaliści prawda? Nie wiedzą..... Też mi zespół...

Pytanie jest bardzo proste, ale odpowiedź na nie jest dość skomplikowana i aby w pełni udzielić na nie stosownej i profesjonalnej odpowiedzi musielibyśmy wiedzieć:

Rozterki tradera tarding time

 

Jakie jest Państwa zabezpieczenie finansowe?
Jaka jest Państwa świadomość i wiedza inwestycyjna?
Jakie macie plany finansowe związane z tardingiem?
Ile czasu jesteście w stanie (dziennie) poświęcić na trading?
Czy lubicie się Państwo uczyć i zdajecie sobie sprawę z konieczności ciągłego doskonalenia swoich umiejętności inwestycyjnych?
Jak radzicie sobie Państwo z wygraną lub stratą. Za każdym razem otwieracie szampana a może tłuczecie ekran monitora?
Czy jesteście w stanie Państwo nauczyć się w określonych sytuacjach wyłączyć emocje i stratę czy też wygraną traktować neutralnie?


Teraz możecie Państwo lepiej zrozumieć naszą powściągliwość dotyczącą uformowania jednej, uniwersalnej odpowiedzi dopasowanej do wszystkich. Sami też na początku popełnialiśmy błędy i nie chcemy, aby Państwo podążali tą samą nie do końca poprawna drogą. Ale do rzeczy.

Krótkie wyjaśnienie, czym jest zabezpieczenie finansowe i co jest jego główną miarą?

Przypuszczamy, że większość z Państwa odpowie, iż miarą zabezpieczenia finansowego jest ilość środków finansowych (pieniędzy) zgromadzonych na koncie tak? Nic bardziej błędnego! Miarą główną Państwa zabezpieczenia finansowego jest nic innego jak czas. Czas jak to? No tak.

Takie posiadacie zabezpieczenie finansowe jak długi jest czas, przez który możecie przeżyć korzystając tylko z niego bez umniejszania Państwa standardu życia. 30 krotność (i więcej) kwoty miesięcznej (pensji, poborów) za którą utrzymujecie się Państwo i wasza rodzina uważana jest za dolną granicę dobrego zabezpieczenia co daje okres około 3 lat.  Wszystko poniżej stanowi zabezpieczenie umiarkowane (15-20 miesięcy) lub słabe. 

 Miesięczne wydatki niektórych z nas to 1500zł a innych 5000zł (samochody, domy, raty, zobowiązania finansowe,  dzieci itd.). Tak więc poziom zabezpieczenia każdy z Państwa musi sobie obliczyć sam.

Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, iż czytający ten artykuł dopiero zaczęli swoją przygodę inwestycyjną i tym samym nie posiadają dużego doświadczenia (co mamy nadzieję, że szybko ulegnie zmianie) a opcje binarne i rynek forex obarczone są na początku dużym ryzykiem sugerujemy, aby wpłata pierwszego depozytu stanowiła maksymalnie 10-15% Państwa oszczędności albo sumę z której startą w najgorszym możliwym scenariuszu jesteście się Państwo w stanie pogodzić. Niezależnie od opisanej zasady ciągle mają zastosowanie zależności wymienione w podpunkcie A. Obie zasady się wzajemnie uzupełniają i powinny być rozpatrywane równolegle.

C) Wysokość zarobku z pojedynczej opcji a wielkość depozytu

Każda praca powinna przynieść nam określony, godny dochód. Jego wielkość jest pojęciem indywidualnym i zależna jest od potrzeb, poziomu prowadzonego życia, planowanemu rozwojowi itd. Podobnie jest z inwestycjami. Poświęcony czas powinien być godnie wynagradzany.

Rozterki tradera Możemy zatem do wielkości naszego depozytu podejść poprzez wielkość oczekiwanego zysku. Założenie jest bardzo proste a jego podstawą będzie ilość pozycji otworzonych dziennie i kwota oczekiwanego profitu w stosunku do podstawowej zasady zarządzania kapitałem inwestycyjnym (money managment) – mówiącej o inwestycji 1% depozytu.
Ilość opcji dziennie. Tutaj z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że średnio dziennie możemy otworzyć 4-10 pozycji w ciągu dnia roboczego. Są to pozycje przemyślane, podlegające analizie technicznej i fundamentalnej oraz te związane
z wydarzeniami ekonomicznymi. I tak też, jeżeli przyjmiemy dziennie oczekiwany zysk w wysokości 400 zł i założymy otworzenie 6-ciu pozycji inwestycyjnych możemy wyliczyć wielkość naszego depozytu.

Jedna pojedyncza opcja daje nam zyskowność, zależnie od platformy obrotu od 70-80%, Przyjmijmy do dalszych obliczeń średnią wartość z platformy uTrader w wysokości 76%.

Dzieląc oczekiwaną zyskowność dzienną przez ilość otworzonych pozycji otrzymujemy oczekiwany zysk z pojedynczej pozycji, co stanowi sumę ok. 67zł. Aby jednak ją uzyskać musimy otworzyć pozycję za kwotę 88zł (76% profit). To z kolei, zgodnie z zasadą money managment ma stanowić 1% wartości naszego depozytu. Mnożąc  wielkość pojedynczego zakładu przez 100 otrzymamy wielkość depozytu niezbędną do bezpiecznego handlu opcjami binarnymi – jest to kwota 8800 zł (ponad 2000$).

Zestawienie odpowiednich wielkości znajdą Państwo w tabeli niżej.

Rozterki tradera table01

Podsumowanie.

Jak Państwo widzicie, ustalenie prawidłowe wielkości portfela inwestycyjnego nie jest takie proste jak jest to przedstawiają platformy brokerskie. W materiałach reklamowych każdy użytkownik zarabia z minimalnego depozytu krocie spędzając resztę życia na zabawie w jakimś ciepłym kraju otoczonym wodami błękitnych oceanów. Prawda jednak jest nieco bardziej szara. Inwestycje finansowe wymagają dokładnego planu finansowego, ustalenia celu oraz wyznaczenia metod jego realizacji.

Niezbędnym elementem jest również prawidłowe sporządzenie listy swoich własnych środków finansowych (lub innych aktywów), wykonanie naszego rodzinnego zestawienia finansowego (przychody i rozchody), spisania listy zobowiązań, obliczenie wielkości naszego zabezpieczenia itd.

Dopiero po tym powinniśmy podjąć decyzję o wysokości wpłaty środków depozytu i zdać sobie sprawę z ryzyka inwestycyjnego.

Dobre przygotowanie do inwestycji w opcje binarne czy rynek forex przybliży nas znacznie do grona profesjonalistów, a dokładne przemyślenie i zrozumienie zasad zarządzania depozytem w sposób znaczący ograniczy Państwa procent ryzyka inwestycyjnego. Nie dacie się namówić (podczas wspólnych sesji inwestycyjnych z analitykami platform obrotu) na otworzenie pozycji w wysokości 10-20% depozytu (a nóż się uda.....). Z czasem pozycje takie oczywiście będziecie otwierać, ale będzie to Wasza, przemyślana i samodzielna decyzja wynikająca z wiedzy, doświadczenia, analizy fundamentalnej i technicznej.

Mamy nadzieję, że przedstawiony materiał był dla Państwa ciekawy.

Pozdrawiamy
Zespół BinarOption.pl

Polecane

 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Vip chat PRO

  Vip chat PRO

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od traderów Anny i Pawła?

Dodaj komentarz

2banner forex en 160600

Форекс каталог