Witam Państwa!

Już na samym początku chciałbym Wam podziękować za odwiedzenie działu szerszego pojęcia działalności człowieka, która dotyczy nie tylko codziennego obrotu środkami płatniczymi (zarabianiu i wydawaniu...), ale również podniesienia świadomości finansowej i nieodłącznie towarzyszącym jej zagadnieniom psychologii sukcesu.

Należałoby jakoś bardziej spektakularnie zacząć, ale jak tu zacząć mając w świadomości konieczność wyjaśnienia tytułu niniejszego artykułu „Quo Vadis”... Mam nadzieję, że wielbiciele działalności pisarskiej Henryka Sienkiewicza nie poczują się obrażeni (w skutek nadużycia) i nie podejmą walnej decyzji
o publicznym wybatożeniu autora.

Ale pytanie to ściga mnie (ono nie chodzi za mną, lecz dosłownie prześladuje) od kilkunastu lat i zadaje je sobie codziennie. Pozwala na wyznaczenie zakresu działań całego dnia, planowaniu działań tygodniowych jak również znacznie dłuższych na kilka, kilkanaście lat a nawet do końca życia.
Można więc powiedzieć, że te krótkie dwa słowa pomagają mi wytyczać cele zmuszając mnie do myślenia i planowania. Każdy powinien mieć coś, co będzie go stymulować do działania. Moją mantrą jest Quo Vadis...

No to zaczynamy.

1. Solidny fundament to podstawa.

Ważne pytanie, które powinien zadać sobie każdy z nas. Jak wygląda moje życie i czy jestem z niego zadowolony?

Jeżeli ktoś z Państwa jest zadowolony ze swojego życia, z tytułu posiadanego zabezpieczenia finansowego dającego możliwość godnego, dostatniego życie do końca swoich dni – nie musi więcej martwić się o pieniądze jak również o obawę przed utratą zapewniającej możliwość przeżycia samemu sobie jak również swoje rodzinie pracy – to mogę Mu tylko pogratulować. Najprawdopodobniej zagadnienia związane z tematyką naszego działu były przez niego przerobione w sposób bardziej niż prawidłowy już wcześniej – i dalsze czytanie artykułów w nim zawartych nie jest konieczne.

Jeżeli jednak tak nie jest (a prawdopodobieństwo tego jest dość wysokie) zapraszam do dalszej lektury. Podstawą każdej działalności mającej na celu odniesienie pozytywnej zmiany naszego życia musi być chęć zmiany na lepsze. Silna chęć. Silna na tyle, że niektórzy psycholodzy zajmujący się tematyką psychologii sukcesu począwszy od Napoleona Hill-a nazwali ją „żądzą”, z czym się w 100% zgadzam [1]. Tylko tak silna motywacja może w sposób odpowiednio znaczący wpłynąć na naszą świadomość, wywołać wystarczająco mocną chęć zmian i pobudzić nas do działania.

Początki są trudne, ale to dla nas nic nowego, ponieważ większość rzeczy, których uczyliśmy się w życiu taka była.

Jestem zwolennikiem rozpoczęcia procesu zmian od uświadomienia sobie w jakim punkcie życia obecnie się znajduję i gdzie droga, którą obecnie podążam może mnie zaprowadzić. Czy droga moja to ciągły rozwój i nieustanne zbliżanie się do wytyczonego, wysoko postawionego celu czy też zwykła egzystencja umożliwiająca mi przeżycie bez większych szans na poprawę.

Jeżeli nasze przemyślenia (porządnie przeprowadzone zajmują kilka dni a notatki kilka kartek...) doprowadzą nas do wniosku potrzeby i głębokiej chęci zmian – to właśnie rozpoczęliśmy proces zmian. Dodatkowym, niezwykle ważnym elementem zmiany naszego życia są kontakty personalne. Dobrze zbudowane, prawidłowo działające dają nam poczucie własnej wartości poprzez świadomość pozytywnego postrzegania nas przez innych ludzi. Poprawnie zbudowane życie społeczne daje nam ogromną motywację do działania, ponieważ zespół czynności, które wykonujemy służy nie tylko nam, lecz również innym. Pomyślmy więc o tym, jak układają się moje stosunki z innymi ludźmi, czy jestem obowiązkowy, czy potrafię podejmować wyzwania i je realizować od początku do końca w całości? Czy jestem punktualny? Zauważyłem, że osoby mające małą chęć do zmiany czegokolwiek (często nie dające nic z siebie a posiadające dość duże wymagania odnośnie innych) są niepunktualne. Brak punktualności może (a może wręcz powinien) być odbierany jako brak szacunku dla innych – nie szanowanie osoby poprzez brak szacunku do jej poświęconego, cennego czasu.

Problem działalności finansowej nie może być w 100% pozytywnie zrealizowany bez odpowiedniego podejścia do życia. Szukając analogii można by tu odnieść się do przyrody. Trudno, aby drzewo z chorymi korzeniami wydało wspaniałe owoce. Tak samo i my. Najpierw musimy zadbać o nasze korzenie – zwyczajnie się zmienić, nabrać nowych nawyków. Trudno jest osiągnąć sukces finansowy bez obowiązkowości, pracowitości i całkowitej realizacji wyznaczonych zadań. Tak samo jak nie można wprowadzić się do domu, którego budowę rozpoczęliśmy a następnie przerwaliśmy pracę w 30% stanie zaawansowania. W obu przypadkach jest to starta czasu i niestety pieniędzy.

Właściwe przemyślenia kończące się odpowiednimi wnioskami (powinny być one również zapisane na kartce) pomogą nam w podjęciu decyzji, jaką drogę w przyszłości wybierzemy. Drogę zmian i lepszej przyszłości czy też drogę prowadzącą do zwykłej egzystencji, w której jest niestety z wiekiem coraz trudniej.

Wybor drogi

2. Jaka jest moja świadomość finansowa?

Jaki mam plan? Jak wygląda mój miesięczny / roczny budżet osobisty? Czy wydaję całą swoją pensję, czy też odkładam comiesięcznie jakąś ustaloną kwotę? Jak wyglądają moje rozchody w porównaniu do przychodów - są mniejsze, takie same a może większe?

A może w ogóle nie mam planu. Jem i żyję, zarabiam i wydaję. A Jak mam na coś ochotę i mnie nie stać – to biorę „na raty”. A co raz się żyje a przecież jestem tego warty! W domu mam 85 calowy telewizor a pod domem stoi nowe Audi. Niech sąsiadów skręca. Zostało mi tylko do spłacenia 100 rat, z których każda pochłania 50% mojej pensji. Jak przez następne 20 lat nie stracę pracy powinienem to wszystko spłacić... A z resztą będę się martwił później. Teraz musze wziąć mały kredycik na wakacje. Nie byłem jeszcze na Rodos...

To dość drastyczne przykłady, ale niestety bardzo często spotykane. Żyjemy w świecie super materialnym. Środki masowego przekazu zajmują się jeszcze większym zmiękczaniem naszych i tak już miękkich z natury mózgów szprycując nas reklamą, narzucaniem obcych wzorców, zachowań i przekonywania nas do tego, co nam jest potrzebne – oni wiedzą lepiej a skoro mówią o tym w telewizji – to musi być prawda (właściciele serwisu BinarOption.pl na telewizję poświęcają kilka, kilkanaście minut dziennie przy kawce – oglądając wiadomości ekonomiczne mające wpływ na rynki finansowe a tym samym na zasobność ich osobistych portfeli – reszta programów ma z reguły destrukcyjny wpływ na życie człowieka).

Mówiąc o świadomości finansowej należałoby zacząć od umiejętności odróżniania pasywów od aktywów. Definicje ekonomiczne są dość wyszukane, ale dla nas na początku wystarczającym będzie przyjęcie wyjaśnienia ich znaczenia poprzez niesiony skutek finansowy.

Pasywa – wyciągają pieniądze z naszej kieszeni
Aktywa – wkładają pieniądze do naszej kieszeni

No to już wszystko powiedziałem i możemy zakończyć. Tak byłoby najłatwiej, ale musimy nauczyć się jeszcze dokładnie je rozróżniać w życiu codziennym [2].

Czas na kilka przykładów.

Dolarвw stos

Pasywa są wszystkim tym, co kupujemy a bez czego moglibyśmy się obyć. Dla mnie największymi pasywami jakie oferuje nam obecny świat są samochody, elektronika, kosmetyki / suplementy, odpłatne usługi multimedialne i papierosy. Postaram się napisać osobny artykuł dotyczący samochodów – jest to mój ulubiony temat czy też przykład, który wykorzystuję na prowadzonych kursach z zakresu psychologii osiągnięć i finansów. Jest to temat niezwykle spektakularny, ale również bardzo niebezpieczny. Wyjaśnieniem podstaw naprawdę wysokiego poziomu niebezpieczeństwa zajmę się we wspomnianym artykule. Tak też pasywami są nowe telefony, nowe telewizory (stary ma już 3 lata a w sklepie widziałem takie fajne nowe), 16-ta para butów, 25-ta tubka drogiego kremu (poprzednie się przeterminowały i zostały wyrzucone), kosztowna maszyna której użyjmy tylko raz a potem odłożymy na półkę, 10-ta para spodni, większy dom który będę spłacać 25 lat, super ekstra gadżety do samochodu (świecące wentyle, buczące tłumiki) itd itd. Ogólnie zabawki, które przez bardzo krótki czas nas cieszą łechcąc naszą próżność. Na takie osoby i ich decyzje właśnie tylko czekają wszyscy sprzedawcy artykułów motoryzacyjnych, elektronicznych, kosmetycznych, garderobianych i usług multimedialnych (włącz ciekawość, przeżywaj podwójnie).

Warto też tu zaznaczyć, że ani media ani niestety sam proces edukacji nie pomaga nam w podejmowaniu poprawnych finansowo decyzji mających ogromny wpływ na nasze życie. Mamy żyć, pracować, wydawać pieniądze, płacić podatki (przecież z tego są szkoły – to wie każdy...) i dawać się doić od początku do samego końca.

My staramy się tą sytuację nieco odwrócić poprzez podniesienie poziomu świadomości finansowej. Musimy nauczyć się płacić najpierw sobie a dopiero potem innym! To przecież nasze finanse. Jak ich zabraknie to cierpieć będziemy sami (i nasze rodziny – ciekawe czy gdy zabraknie pieniędzy na czynsz za mieszkanie, wykupienia obiadów dla dzieci w szkole i coraz mocniej przyświecać nam będzie wizja spędzenia wakacji w domu – nadal będą się cieszyć z nowego telewizora i super ekstra pakietu kanałów TV). Korci mnie tu, aby wspomnieć o przyszłych świadczeniach emerytalnych, ale z powodu ważności zagadnienia poświęcę temu zagadnieniu osobny artykuł.

Jeżeli Państwo nie do końca potrafią jeszcze rozróżniać pasywów w swoim codziennym życiu – proszę się nie martwić! Ta jakże ważna sztuka nie może być opanowana w jeden dzień w sposób perfekcyjny. Najważniejsze to zacząć i włączyć na przekór sprzedawcom i reklamom myślenie. Przewidywać skutki finansowe swoich decyzji. Z dnia na dzień nasze myśli będą coraz bardziej poprawne. Ziarno posiane wyda plon obfity!

Czy ktoś z Państwa pali? Jeśli tak to czas rzucić... Prędzej czy później i tak przestaniecie palić...

A czy ktoś chciałby mieć na koncie 110 000 zł czy też 30 000 dolarów? Na przykład jako środki stanowiące nasze zabezpieczenie emerytalne? Ja bym chciał... Anna także!

Przepalamy niezłą kasę (dobry samochód) i zabijamy się płacąc za to – czysty fenomen! Zapraszam do analizy tabeli 1. Kolumna pierwsza zawiera nazwy pozycji, kolumny 2 i 3 zawierają koszty na przestrzeni dni, miesięcy i lat. Dwie ostatnie kolumny to koszty powiększone o 10% stopę zwrotu rocznego z inwestycji 15zł dziennie (koszt paczki fajek). 20 lat z dymem to pół miliona złotych lub ekwiwalent 112 tysięcy dolarów! Ciekawe czy Państwa samopoczucie finansowe po przejściu na emeryturę z taka kwotą byłoby lepsze czy gorsze?

No tak, ale uzyskać 10% roczną stopę zwrotu z inwestycji nie jest łatwo.... Banki dają 2%. A ja odpowiem, że to bardzo proste! Niektóre fundusze inwestycyjne TFI dają 10 do 30 procent rocznie a niektóre 120%! Nie wspomnę o opcjach binarnych czy transakcjach forex, przy których 40-80% miesięczne powiększenie kapitału portfela inwestycyjnego (przy odpowiednio dobrym poziomie wiedzy inwestycyjnej) nie jest niczym wyjątkowym.

Czy nadal ktoś z Państwa uważa, że podniesienie świadomości finansowej i nauka inwestowania nie jest ważna dla naszych osobistych finansów? Mamy nadzieję, że nie!

table 1

Aktywa są elementami naszych finansów przynoszącymi nam dochód. W życiu codziennym trudno jest dostrzec aktywa. Nasza edukacja szkolna nawet na kierunkach ekonomicznych nie przyczynia się do poprawy tego stanu.

Mogą to być :

- odsetki z lokat i obligacji, dywidendy z tytułu posiadanych akcji spółek,

- papiery wartościowe, akcje spółek giełdowych, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych,

- tantiemy wypłacane od utworów muzycznych czy książek, pieniądze wypłacane ze sprzedaży licencji technologii naszego autorstwa,

- przychody z marketingu sieciowego, biznesu (systemu biznesowego – posiadanie sklepiku w którym sami pracujemy 18 godzin dziennie ledwo wiążąc koniec z końcem nie jest biznesem),

- pieniądze z czynszu płaconego przez wynajmujących lokale mieszkaniowe / użytkowe, których właścicielami jesteśmy.

Ważnym elementem różniący aktywa i pasywa jest fakt, że posiadanie pasywów cały czas ściąga Państwa ku finansowej zapaści (samochód trzeba najpierw drogo kupić, potem tankować, myć garażować, kupować części, opłacać ubezpieczenie, serwisować by w końcu sprzedać tracąc po paru latach ponad połowę pieniędzy z tytułu utarty wartości). Posiadanie aktywów winduje Państwa ku finansowej wolności. Od każdej z obu opisanych dróg nie ma odwrotu. Pozostaje tylko Państwu wybrać tę, którą chcecie podążać.

3. Quo Vadis?

Dokąd zmierzamy. Mamy jakiś cel czy też żyjemy z dnia na dzień.

Trudno jest cokolwiek osiągnąć, jeśli nie posiadamy planu, pozytywnego nastawienia i nie wyznaczyliśmy sobie celu, który chcemy osiągnąć. Tak samo jak trudno jest gdziekolwiek dojść, jeżeli nie wiemy, dokąd zmierzamy.

Wyznaczając sobie cel podejmujemy trud jego realizacji. Określenie planu przekłada się procesy myślowe poszukiwania metod osiągnięcia celu, a te zaś na czyny. W następstwie tak zakrojonych działań każdego dnia będziemy bliżej celu a cel będzie zbliżał się do nas. To nieuniknione. Jego osiągnięcie jest tylko kwestią czasu.

Zachęcam Państwa do przemyślenia tego tematu. Chcecie poprawić swoje życie? Chcecie zapewnić sobie odpowiedni poziom życia i posiadać dobre zabezpieczenie finansowe dla siebie i swojej rodzin? Czas działać! Każdy rok przesunięcia decyzji jest bardzo kosztowny! Ba, każdy dzień to niepowetowana strata!

Jeśli ktoś z Państwa myśli, że tego nie potrafi dokonać to śmiem myśleć, że jest w błędzie. Niemożliwe do wykonania jest tylko to, czego nie spróbujecie. Ten, kto nie podejmuje próby zmiany życia nic nie ryzykuje (powiedzą cynicy) a ja dodam tak, ale nie odnosi również sukcesów.

Osoby takie drepczą w miejscu, narzekając coraz bardziej na swój los.

 

1. Napoleon Hill, Myśl i bogać się, Wydawnictwo Studio EMKA 1997
2. Kiyosaki Robert, Lechter Sharon L., Bogaty ojciec, biedny ojciec, Instytut Praktycznej Edukacji 2006


Życzę Państwu powodzenia!
Pozdrawiam
Paweł

Macie Państwo pytania?
Piszcie:pawelbinaroptionpl@wp.pl

Polecane

 • Sygnaly online

  Sygnaly online

 • Vip chat PRO

  Vip chat PRO

 • Ranking brokerów

  Ranking brokerów

 • Robot Abi

  Robot Abi

 • Strategie

  Strategie

 • Wykres Online

  Wykres Online

 • Narzędzia tradera

  Narzędzia tradera

728x90

Chcesz dochodowej strategii od traderów Anny i Pawła?

Dodaj komentarz

2banner forex en 160600

Форекс каталог